17 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Komşuda sigorta sektörü yükselişe geçti

yunanistanEkonomide yaşanan beş yıllık durgunluktan sonra büyük ölçüde zarar gören Yunanistan sigorta sektörü, yabancı yatırımcıların markajına girerek yükselişe geçmeye başladı.

Yunan sigorta sektörü, ekonomide beş yıllık durgunluğun ardından büyük ölçüde zarar görmüştü. Bu sebeple yaşanan iş kayıplarıyla 5.2 milyon Euro’luk cirosunun yüzde 22’si 2008 yılında kaybeden yunan sigorta sektörü, bununla birlikte 2013 sonunda da 4 milyar Euro’luk bir düşüş yaşamıştı.

Fakat komşuda olumsuz ekonomik koşullar değişmeye başladı bile. Yunan sigorta sektöründeki gelişmeyi fark eden yabancı yatırımcılar da Yunanistan’da sektöre duydukları ilgiyi açıkça belli etmeye başladı.

Yunan sigorta sektörü aktörlerinin de belirttiği gibi Yunanistan’da devlet refahının çökmüş olması da özel sigorta sektörüne yoğunlaşan ilginin nedenlerinden biri. Özellikle, emeklilik, sağlık harcamaları ve sosyal yardım konularında devlet yardımının 13 milyon Euro kadar kesilmiş olması en açık örnek. Bu sebeple de, özel sigorta sektörünün bu boşluğu doldurması bekleniyor. Şu ana kadar Yunan sektörünün yıllık büyümesi yüzde 20’ye ulaşmış durumda. Yine özel sigorta sektörünün bu büyümesindeki neden ise devletin emeklilik fonlarında yaptığı kesintiler ve yüksek işsizlik oranları olarak görülüyor.

En gözde branş, trafik

Ayrıca Yunanistan’da azalan trafik kazalarının trafik branşına sağladığı katkı da göz önünde bulundurulursa, komşuda trafik branşının hiçbir zaman kaybetmeyeceği de çok açık. Bununla birlikte yaklaşık 500 bin civarında sigortasız aracın bulunduğu Yunanistan’da, zorunlu araç sigortalarının da trafik branşına büyük katkı sağlayacağı da düşünülüyor.

GreekReporter

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER