23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Kocaelili sanayiciler depreme karşı sigortalı

15082014eMarmara Depremi’nin 15. yıldönümünde sanayi kuruluşlarının mevcut durumunu değerlendirmek amacıyla Kocaeli Sanayi Odası tarafından yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırma, Kocaeli’nde sanayicilerin yüzde 59’unun depreme karşı sigorta güvencesi altında olduğunu ortaya koydu.

Marmara Depremi felaketi sonrasında sanayi kuruluşlarının mevcut durumunu değerlendirmek amacıyla Kocaeli Sanayi Odası tarafından bir araştırma yapıldı. Araştırma sanayi kuruluşlarının depreme hazırlıklı olduğunu ortaya koydu.

Kocaeli Sanayi Odası, deprem felaketinin 15. yıldönümünde sanayi kuruluşlarının depreme hazırlığı konusunda yaptığı çalışmanın sonuçlarını da paylaştı. Gazetecilere açıklamada bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, deprem konusunda uzman olmasalar da bilgi vermek amacıyla çalışma yaptıklarını dile getirdi. Bu araştırmaların ilkinin depremin hemen ardından 1999 yılında yapıldığını belirten Zeytinoğlu, daha sonra da 2006, 2009, 2012 ve 2014 yıllarında yapılan çalışmaların sonuçlarını paylaştı.

Altyapı güçlendirmelerinde problem var

Kocaeli’nde depremde 16 çok ağır hasar gören firmanın maddi zararının 74.3 milyon lira olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, 23 sanayi kuruluşuna o dönem 24.9 milyon dolar kredi kullandırıldığını belirtti. Zeytinoğlu, “Sanayideki kayıpların insani boyutuna bakıldığında ise hayatını kaybeden 496 kişi sanayi çalışanıydı” diye konuştu.

Ankette ‘Bugün itibariyle yaşanabilecek bir deprem felaketine karşı ne tür önlemler aldınız?’ sorusuna verilen cevaplar arasında ilk sırayı yüzde 76 oranla ‘Çalışanların eğitimi’ cevabı alındı. “Burada 1999 depremini yaşayan vatandaşların bu konuda eğitim eksikliği olduğu ve bu eğitim eksikliğinin karşılanmaya çalışıldığı görülüyor” diyen Zeytinoğlu, raporda İkinci sırayı ise yüzde 59 oranla ‘Sigorta yaptırdım’ cevabının aldığını belirtti.

Ayrıca raporda, yüzde 43 orana sahip ‘Sigortamın kapsamını genişlettim’ cevabının raporda göze çarptığını belirten Zeytinoğlu, Kocaeli’nde sanayi kuruluşlarının depreme hazırlıklı olduğunu dile getirerek açıklamasına şöyle devam etti: “Sonuç olarak deprem ve doğal afetler üzerine yapılan araştırmalarda bir takım kanuni gerekliliklerin de etkisiyle firmalarımız depreme daha hazırlıklı görünüyor. Fakat altyapıyı güçlendirecek organizasyonlara dâhil olmada sıkıntılar gözlemliyoruz.”

SONDAKİKA.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER