25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

KOBİ ler bilinçlendikçe daha zengin poliçeler talep ediyor

semsiyeEsnek yapıları ile ülke ekonomisine katma değer yaratan ve ihracat içinde önemli paya sahip olan KOBİ’ler için sigorta güvencesi büyük önem taşır. Sigorta şirketlerinin KOBİ’lere özel olarak sunduğu paket poliçeler ise yıllarca verilen emeklerin boşa gitmemesini, işlerin durması halinde bile kâr kayıpları yaşanmamasını, işletmelerin devamlılığının sağlanmasını ve rekabete kalındığı yerden devam edilebilmesini sağlıyorÜklemizde sayıları 3 milyona yaklaşan KOBİ’lerin yüzde 15’inin sigortalı olduğu tahmin ediliyor. Axa Sigorta Direktör (Kurumsal ve Ticari Teknik, Risk Mühendisliği) ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Orhan Kulil de riskler dolayısıyla aslında sigortaya en çok ihtiyacı duyan kesim olan KOBİ’ler olduğunu belirterek, “KOBİ’ler kullanılan makinelerden, ofislerde kullanılan elektronik cihazlara ve depolarda bulunan emteaya kadar birçok kıymeti çeşitli risklere maruz kalabiliyor. Sigorta sektörü olarak KOBİ’lerin karşı karşıya kalabileceği her türlü riske karşı tek bir paket poliçe ile teminat sağlayabiliyoruz” dedi.

Sigortalılık bilinci arttıkça KOBİ’lerin de ne satın aldıklarına eskiye oranla daha çok önem verdiklerini söyleyen Kulil, “KOBİ’ler artık daha kaliteli ve zengin hizmet anlayışı olan ürünler istiyorlar. Yangın, doğal afet, hırsızlık, cam kırılması gibi teminatların tek bir poliçede paket olarak sunulmasını tercih ediyorlar. Her daim yararlanabilecekleri asistans hizmete kadar birçok teminatın tek poliçeyle karşılanmasını talep ediyorlar. Sektör de bu talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda özel paket poliçeler ile bu güvenceyi sağlıyor” şeklinde konuştu. Kulil, Axa Sigorta İşyerim Paket, Otel Tüm Riskler Paket, Eczanem Paket, Akaryakıt İstasyonum Paket sigorta poliçeleri ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarını sağlayacak doğrultuda geniş kapsamlı özel paket poliçeleri olduğunu da sözlerine ekledi.

KOBİ’lerin yüzde 80’i sigortayla tanışmış değil

Türkiye’de kurumsal şirketlerin çoğunluğuna göre KOBİ’lerde sigortalılık oranının düşük olduğunu ifade eden Kulil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kesin veriler olmamasına karşın KOBİ’lerin yüzde 15-20’si sigorta ürünlerinden yararlanırken yüzde 80-85’inin henüz sigorta ile tanışmadığı tahmin ediliyor. KOBİ’ler ekonominin can damarını oluşturuyor ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve karlılıklarını koruyabilmeleri adına sigortanın şart olduğunun bilincindeler. Biz de sigorta sektörü olarak bu işletmeleri önlem almaya teşvik ederek değerlerini korumaya ve aynı zamanda da Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyoruz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER