24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Kış lastiği olmayana 60 Euro para ve puan cezası!

kis lastigiKış aylarına girdiğimiz şu günlerde havalar giderek soğurken ADAC otomobil kulübünden sürücülere önemli bir uyarı geldi.

Zaman Online

2010 yılından beri Almanya’da kış lastiği zorunluluğu olduğunu hatırlatan ADAC, sürücülerin karlı ve buzlu havalarda kış lastiği ile trafiğe çıkmalarının şart olduğunu açıkladı. Buna uymayan sürücülere 60 Euro para ve 1 puan para cezası verileceğini açıklayan ADAC, kış lastiği olmadan yola çıkan ve bundan dolayı trafiği aksatan sürücülere ise 80 Euro ve 1 puan ceza verileceğine dikkat çekti.

Kış lastiği olmadan kaza yapan bir sürücünün ise kazanın masraflarının karşılanması konusunda araç sigorta şirketi ile sorun yaşayabileceği belirtildi. Bu sürücünün arabasına hatalı araba kullanıp çarpan diğer sürücünün sigorta şirketinin kış lastiği olmadığını bahane edip kazada sorumluluk yükleyebileceği de belirtiliyor.

ADAC, Almanya dışında Avusturya, Lüksemburg Hırvatistan ve İtalya gibi komşu ülkelerde de kış lastiği uygulaması olduğuna dikkat çekip para cezası verildiğini duyurdu.

Konu hakkında Zaman’a konuşan Augsburg kenti yakınlarında araba galerisi bulunan Bülent Kuzgun, uygulamayı genel olarak doğru bulduğunu söyledi. ‘’Kazalar olabilir, herkesin çoluk çocuğu var. Dikkat etmek gerekir.’’ şeklinde konuşan Kuzgun, para cezasını anladığını, ancak puan cezasına bir anlam veremediğini ifade etti.

Puan sistemindeki yeni uygulamaya göre artık sürücüleirn daha kolay ceza alıp, ehliyetlerinin ellerinden alınabileceğine işaret eden Kuzgun, araç sürücülerinin mağdur edilmemesi gerektiğini savundu.

BAYRAM AYDIN / MÜNİH

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER