22 Mayıs 2024, Çarşamba
spot_img

Katılım Emeklilik, 5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşmayı hedefliyor

katilim toplanti“Faizsizlik prensibi” ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) temmuz ayı başında faaliyet başlayan Katılım Emeklilik, ilk 5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşmak ve sektörde ilk 10 arasında yer almayı hedefliyor.

SİGORTAMEDIA / ALP SÜER

Türkiye’nin önde gelen katılım bankalarından Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün eşit ortaklığıyla kurulan Katılım Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) iddialı bir başlangıç yaptı. “Faizsizlik prensibi” ile temmuz ayı başında faaliyet başlayan şirket, ilk 5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşmak ve BES’te ilk 10 arasında yer almayı hedefliyor. Katılım Emeklilik’in lansman toplantısı, dün Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Toplantıya, Albaraka Türk Genel Müdürü ve Katılım Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Yahşi, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek ile yönetim kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticiler katıldı.

Kârı katılımcıya dağıtacak
Katılım Emeklilik’in en önemli özelliği, iki katılım bankasının yüzde 50-50 eşit ortaklığıyla kurulması. Katılım Emekilik’in kuruluş amacı da özellikle faiz hassasiyeti olan kesimi sisteme kazandırmak. Şirket, bu amaca yönelik olarak da katılma hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senetlerine ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektör sukuklarına (kira sertifikaları) dayalı emeklilik yatırım fonlarını katılımcıların hizmetini sundu. Söz konusu, fonlar da emeklilik şirketi tarafından vekalet ilişkisiyle yönetilecek ve oluşan kâr da katılımcılara dağıtılılacak. Katılım Emeklilik’in ürünleri, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün 500’e yakın şubesinden katılımcılara sunulmaya başlandı.

katilim toplanti 2

Finansal okuryazarlığı artıracak
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek’in verdiği bilgilere göre, şirketin en önemli misyonlarından bir tanesi de katılımcıların finansal okuryazarlığını artırmak. Bu amaç doğrultusunda da şirket önümüzdeki dönemde Finansal Okuryazarlık Derneği (FODER) ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği ile bir takım projeleri hayat geçirmeyi planlıyor.

21 milyon TL ödenmiş sermaye ile kurulan Katılım Emeklilik, lisansını 9 Mayıs 2014 tarihinde alarak ilk kredi hayat sigortası poliçesini 2 Haziran 2014 tarihinde, ilk BES sözleşmesini ise 4 Temmuz 2014 tarihinde üretti. Şirket, bireysel emeklilik ürünlerinin yanısıra katılımcılara, Kredi Hayat Sigortası, Yıllık Yenilemeli Ferdi Kaza Sigortası ve Grup Hayat Sigortası gibi ürünler de sunuyor.
“Eşit ortaklıktan memnunuz yeni şirket satın almayacağız”

Katılım Emeklilik’in, faaliyetlerine başlaması dolayısıyla düzenlenen basın lansmanında konuşan Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın verdikleri mesajlara göre, her iki şirket de eşit ortaklıktan son derece memnun. Hatta, her iki yönetici Katılım Emekilik’in başında Yönetim Kurulu Başkanı olarak kimin yer alacağı konusunu da sorun etmemiş. Mevcut durumda, Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, Katılım Emeklilik’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Eşit oratkılık önümüzdeki dönemde de devam edecek. Yeni bir şirketin satın alınması ise her iki ortağın gündeminde yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER