15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Kasko ve trafik sigortası primleri yeniden düzenleniyor

hazinemustesarligiHazine Müsteşarlığı ile Rekabet Kurumu, vatandaşın en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen kasko ve zorunlu trafik sigortası primlerinde kademeli düşüş için çalışma başlattı.

sabah.com.tr / HAZAL ATEŞ

Vatandaşların şikâyetlerini değerlendiren Hazine Müsteşarlığı ile Rekabet Kurumu, kasko ve zorunlu trafik sigortasını mercek altına aldı. Sigorta şirketlerinin hem teminat hem de hasarların artmasını gerekçe göstererek primleri artırması tüketicilerin tepkisine neden oldu. Sigorta primlerinde kademeli düşüş için çalışma başlatıldı.

Dikkatli sürücülere yüzde 60 indirim
Her yıl yaklaşık 10 milyon aracın yenilediği trafik sigortasında fiyatlarda yüzde 100’e, kaskoda da yüzde 250’ye varan artış yaşanırken vatandaşın gözü indirime çevrildi. Yılbaşından itibaren trafik sigortasında yeni bir dönem başladı. Yargı serbest uygulamadan, tam serbest uygulamaya geçildi. Sigorta şirketleri kaskoda olduğu gibi müşterilerine istedikleri oranda sigorta primi uygulamayabiliyor. Kaza yapan sürücünün ödediği prim miktarı artarken, aracını hasarsız kullananlara da indirim yapılabiliyor. Mevcut uygulamada dikkatli sürücüler yüzde 20’ye kadar indirim alabiliyordu. Yeni sistemde ise yüzde 60 kadar indirimden yararlanabilecek.

Fiyatların yükselmesini önleyecek seçenekler arasında, kaza sonrası ortaya çıkan zararı artıran yetkili servis yerine küçük tamircilerin seçilmesinin teşviki de geliyor. Yetkili servis ve küçük tamirci konusunda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile de görüş alışverişinde bulunuldu. Küçük tamircilerin TSE tarafından onaylı parçalar kullandığında yetkili servisle eşdeğer olarak sayılması öngörülüyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER