29 Kasım 2023, Çarşamba
spot_img

JCR, Türkiye'nin kredi notunu ‘durağan’ tuttu

acente rapor sigortaJapon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir en düşük kredi notu olan “BBB-” olarak teyit etti. JCR, Türkiye’nin kredi notu görünümünü de “durağan”da tuttu.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir en düşük kredi notu olan “BBB-” olarak teyit etti. JCR, internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Türkiye’nin kredi notu görünümünü de “durağan”da tuttu. JCR raporunda, kredi notunun teyit edilmesine, 10 bin doları aşan kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla’ya (GSYH) sahip oldukça gelişmiş bir ekonomi olması neden olarak gösterildi.

Açıklamada, ayrıca Türkiye’nin 77 milyon nüfusuyla ortaya çıkan Ortadoğu’nun en büyük ekonomisi olması, kamu, bankacılık ve hane halkı sektörlerinde üstlendiği ihtiyatlı mali politikasının şoklara karşı tampon oluşturması ve sıkı bankacılık denetiminin de “BBB-” notunu destekleyen nedenler arasında yer aldığı ifade edildi. Raporda, düşük tasarruf oranı ile örneklendirilen makroekonomik dengesizlikler, kronik cari işlemler açığı ve mali piyasalar üzerindeki büyük dış finansman ihtiyacını doldurmak için ağır bağımlılığın derecelendirmeyi zorlayan nedenler olduğu ifade edildi.

DÜNYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER