18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

ISW’den ‘Erken İhbar” hamlesi

ISWISW, sigorta şirketleri ile mağdurlar arasında ‘aracılık faaliyeti’ düzenlemesini devreye sokarak sektörde bir ilke daha imza attı. Bu düzenlemeyle artık mağdurlar aracılara para ödemek zorunda kalmayacak.

Sektördeki birçok şirkete, trafik sigortası dahilindeki bedeni hasar dosyaları, işveren mali mesuliyet dosyaları özelinde pratik ve hızlı çözümlerle sigorta ve reasürans brokerliği, rücu ve hasar denetimi ve iyileştirmeleri gibi çözümler sunan ISW, trafik sigortası bedeni hasar çözüm projelerine bir yenisini daha ekledi. Bir süredir sigorta şirketleri özelinde daha önceden aracılar ve/veya mağdur vekilleri aracılığı ile açılmış dosyaların hızlı tasfiyesi için sigorta şirketlerine hızlı ve pratik çözümler sunan şirket, yeni projesi ‘Erken İhbar’ ile mağdurların aracı kurumlara ödediği komisyon ücretini ortadan kaldıracak.

Aracılara para ödeme devri kapanıyor

ISW tarafından yeni hayata geçirilen “Erken İhbar” projesinde ISW, yeni meydana gelen kazalara daha başvurular gelmeden direkt olarak sigorta şirketi adına müdahale ediyor ve mağdur adına gerekli tüm bilgi, belge ve incelemeleri yaparak tüm raporlamalarla beraber sigorta şirketi ile mağduru buluşturuyor. Daha önce bu tür hizmetlerin büyük bölümü mağdurlara hasar danışman firmaları tarafından yüzde 20 ile yüzde 60 arasında değişen yüksek komisyon oranlarıyla verilirken ISW, bu hizmetleri tamamen sigorta şirketi adına gerçekleştirdiğinden mağdurlardan hiçbir masraf, ücret veya komisyon almıyor. Aynı zamanda aylar yıllar süren sigorta işlemleri de ISW’nin tamamı sigorta sektörünün içinden yetişen bilgili ve tecrübeli kadrosu ve saha ekibi sayesinde artık sadece günler alıyor. Dolayısı ile mağdur hem hak ettiği tazminata en yakın sürede ulaşıyor, hem de aldığı tazminatın kimi zaman yarısından fazlasını aracılara komisyon olarak öderken, artık bu hizmet için ISW sayesinde hiç para ödenmiyor.

Sigorta şirketleri de uygulamadan memnun

ISW tarafından sunulmaya başlanan “Erken İhbar” hizmeti sayesinde artık sigorta şirketleri de, Türkiye’nin her yerinde, sahada mağdur ile baş başa olma ve yerinde hizmet götürme kabiliyetine ulaşabiliyor. Sigorta şirketleri aynı zamanda, uzun süren tazminat ödeme süreleriyle kontrol dışı bir alan olarak kalan bilanço dinamiğini, yığılan dosya sayısı ile artan operasyon maliyetleri ve sürelerini, sigortalılar ve sigortalanabilir kitle üzerindeki reputasyon kaybı risklerini, aracılar eliyle defalarca artan dava masraf ve sürelerini bu yolla bertaraf etmiş olacaklar. Sigorta şirketlerinin yükünü azaltan bu projeden şirketler de memnun. Sigorta şirketleri, asıl amaçlarının her zaman mağdurların zararlarını en hızlı ve kesintisiz bir şekilde ödeme olmasından dolayı, mağdurların bundan böyle yüksek komisyon oranlarıyla baş başa kalmadan mağduriyetlerini giderebilecekleri için de “Erken İhbar” projesinden çok memnunlar.

Mağdurlar komisyon ile hak kaybına uğratılıyor

Trafik kazası mağdurlarının yaşadıkları sıkıntılarla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Insurance Solutions Works (ISW) Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Mercan, “Ülkemizde trafik kazalarından dolayı birçok insan mağdur olmakta. Haklarını alamadıklarından dolayı da tekrardan ikinci defa mağdur olmaktadır. Bu konuyla ilgili şirketimizin geliştirdiği çözümlerle ve projelerle Türkiye’deki bütün trafik kazası mağdurlarına komisyonsuz ve aracı ihtiyacı olmadan hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı. ISW’nin çıkış amacının, trafik kazası mağdurlarının hiçbir komisyon ödemeden haklarını tam anlamıyla alabilmesi olduğuna değinen Mercan, “Zaten trafik kazası geçiren insanlar bir mağduriyet geçirmiş, bir vefat söz konusu olmuş, vefattan dolayı destekten yoksun kalan insanlar haklarını alabilmek için yeniden yüzde 20 ile yüzde 60 arasında bir komisyon vererek hak kaybına uğramaktadırlar” dedi. ISW’nin bütün trafik kazası mağdurlarına sıfır komisyonla hiçbir masraf talep etmeden haklarını almalarına yardımcı olduğunu belirten Mercan, “Trafik kazası mağdurlarının yapması gereken şey kaza tespit tutanağıyla bize ulaşmalarıdır. Bir kaza meydana geldiğinde aracın sigorta poliçesinden insanların bir hakkı bulunmaktadır. İnsanlar bunu bilmemekte veya kaza anında yaşamış olduğu acıdan dolayı uğraşmamakta. Bununla ilgili sigorta şirketleri poliçe kapsamında zaten bunu ödüyor. Fakat bazı aracı firmalar, kötü niyetli insanlar bu acıdan faydalanarak insanların üzerinden para kazanmaktadırlar. Trafik kazası mağdurlarına bir çağrıda bulunmak istiyorum; eğer bir kaza mağduru iseniz ve sigorta poliçesi kapsamında ödenmesi gereken bir mağduriyetse bununla ilgili kesinlikle bir aracıya komisyon ödemeyin. Bunlar sizin tamamen hakkınız bu konuda şirketimiz Türkiye’nin neresinde olursa olsun kaza mağdurlarına sıfır komisyonla hizmet vermektedir” dedi.

Devrim niteliğinde bir projeye imza attık”

ISW’nin sigorta sektörüne ve tüm sigorta şirketlerine dış kaynaklı hizmetler sunduğunun altını çizen Av. Onur Genco Diz ise, “Insurance Solutions Works’un kuruluş amacı Türkiye’de sigorta sektöründe sigorta şirketlerinin yaşadığı problemlere çözüm üretmek, aynı zamanda sigorta bilincini arttırıp yaşadıkları sorunlarla ilgili onlara sigorta nezdinde çözümler üretmektir. Ülkemizde trafik kazaları nedeniyle yaşanan sakatlanmaların, yaralanmaların, ölümlerin ne kadar büyük boyutlarda olduğu zaten bilinen bir gerçek. Burada toplum tarafından bilinmeyen ikinci nokta ise bu mağduriyetlerde ölenlerin yakınları veya sakat kalan insanların ikinci mağduriyet durumu var. Bu mağduriyet durumu da insanların yüksek komisyon oranları ödemek zorunda kalmaları, bu aracıların takipçilerin bu konularda yeterli bilgi sahibi olmayan mağdurları kandırarak veya bazen farklı şeyler söyleyerek mağdur kişilerin mağduriyetlerinin daha da artmasına neden oluyor. Biz burada devreye giriyoruz ve artık bundan sonra Türkiye’de yeni bir gündem oluşturup devrim niteliğinde bir projeye imza atarak bu insanların sigorta şirketlerinden direkt tazminatlarını almalarını ve bu aracılara, takipçilere komisyon ödememelerini sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

beyazgazete.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER