22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

İMM teminatınız varsa trafikteki hasardan korkma!

Trafik sigortasının yetersiz kaldığı hasarlı durumlarda devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM), artan araç ve yedek parça fiyatları sonrasında daha da önemli hale geldi. Sigorta şirketleri, bu konuda özel olarak çıkardıkları İMM teminatlı ürünleri ile dikkat çekerken, araç sahipleri de kendilerini hasar limiti aşımına karşı güvenceye alan İMM teminatını daha çok talep etmeye başladı.

Hepimiz özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar zamanlarının önemli bir kısmını yoğun bir trafik içerisinde geçiriyoruz. Bu durum trafikte karşı karşıya kalabileceğimiz kaza ve yüksek hasar durumlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle yükselen araç ve yedek parça fiyatları nedeniyle trafik kazaları sonrasında meydana gelebilecek hasar bedelleri ciddi oranda artarken bu durum araç sürücülerini de önemli oranda etkilemeye başladı. Her ne kadar trafikteki araçların çoğunluğunun zorunlu trafik sigortası olsa da meydana gelebilecek kusurlu trafik kazalarında karşı tarafa verilen zarar, bazı zamanlarda trafik sigortasının limitlerini aşabiliyor. İşte bu noktada devreye giren İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM), sigortalılara önemli bir güvence sunuyor. Kasko veya zorunlu trafik sigortasına ilave olarak eklenebilen İMM teminatı harici olarak da satın alınabiliyor. Giderek yükselen onarım maliyetleri sigortalıların İMM taleplerini artırırken, sigorta şirketleri de bu alana özel ürünler çıkarmaya başladı.  Bu gelişmeler İMM branşında poliçe adetlerinin yüzde 20 artış göstererek 1 milyonu geçmesine neden oldu. 

İMM’de prim üretimi 1.2 milyar TL’yi geçti

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nda prim üretimi 2020’de 900 milyar TL civarında gerçekleşirken, 2021’de 1,2 milyar TL sınırına dayandı. Trafik sigortasında hasar ödemesinin araç başına 100 bin ve kaza başına 200 bin TL ile sınırlandırılmasının yanı sıra, artan onarım maliyetleri düşünüldüğünde, İMM prim üretimindeki yükselme trendinin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor.

Karşı tarafın zararını karşılıyor!

İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) sigortası, araç sahiplerine gündelik hayatta meydana gelebilecek kusurlu trafik kazalarında karşı tarafa verilen zararı karşılama konusunda da önemli güvenceler sunuyor. Kasko poliçelerine veya zorunlu trafik sigortalarına ek olarak da yaptırabileceğiniz İMM sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası’nın sınırlarını aşan durumlarda meydana gelebilecek hasarların poliçede belirtilmiş durumlara kadar olan teminatını karşılıyor.

İMM Tamam ile trafikte tam koruma sağlıyor

Ray Sigorta’nın “Trafikteki güvencem İMM Tamam ile şİMMdi Tamam” sloganıyla geçen yıl piyasaya sürdüğü İMM Tamam poliçesi, sigortalı aracın bir kazaya karışması durumunda teminat limitinin yetersiz kalması gibi talihsiz bir durumun önüne geçerek sigortalıların bu konudaki endişelerini gidermeyi hedefliyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Yaşanan ekonomik hareketlilik ve kur dalgalanmaları araç ve dolayısıyla kaza başına hasar maliyetlerini yukarıya taşıdı. Özellikle değeri yüksek bir araçla kazaya karıştığınızda ya da zincirleme kazalar gibi çok sayıda aracın kazaya karıştığı durumlarda trafik poliçesi limitlerinin üzerinde hasarlar ile karşılaşıyoruz. Bu noktada ek koruma ihtiyacı doğuyor. Biz de bütçeleri zorlamayacak yüksek limitli ek güvence sağlayan ürünümüz İMM Tamam ile sigortalılarımızın trafikte başlarına ne gelirse gelsin tam güvence altında hissetmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) Nedir?

Kullanıcıların kasko sigortaları ile beraber, talepleri üzerine oluşturabilecekleri İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) sigortası, araç sahibinin üçüncü kişilere vereceği zarar ile ilgili olan bir sigorta ürünü. Üçüncü kişiye verilecek maddi, bedensel zararların zorunlu trafik sigortası kapsamının dışında kalan kısmını karşılamakla yükümlü olan ek teminat, motorlu kara taşıtları için geçerlidir. Trafik sigortasının herhangi bir kaza anında karşılayacağı hasar ödemesinin üstünde çıkacak tutarı sigorta şirketleri karşılamıyor ve bu noktada mağdur olunmaması için İhtiyari Mali Mesuliyet klozunun limitinin artırılması gerekiyor. Günümüzde yedek parça fiyatlarının yüksek olması nedeniyle küçük bir kazada bile yüksek masraflar ortaya çıkabiliyor. Trafik sigortası poliçesi ya da kasko sigortasına İhtiyari Mali Mesuliyet ekletilirse hem maddi hem de manevi ortaya çıkacak olumsuzluklar için herhangi bir ücret ödemek zorunda kalınmıyor. Zorunlu trafik sigortasının karşı araçta tamamını karşılamadığı maddi hasarın, kapsamı aşan tutarını tazmin eden İMM, zorunlu trafik sigortasının limitlerinin üzerindeki zararları da karşılıyor. Tüm şehirlerde olası risklere karşı sunulan geniş teminatlar, trafikte içinizin rahat etmesini ve kaza durumunda karşı tarafın hasarını gidermeyi sağlıyor. Hali hazırda var olan kasko poliçelerine de ihtiyari mali mesuliyet teminatı sonradan eklenebiliyor.

İMM’yi talep eden sigortalı sayısı artıyor

Sigortam.net, özellikle son dönemde araç bedellerinin yükselişi ve kışın artan kazalar nedeniyle daha da önem kazanan İMM konusunda farkındalık yaratmak amacıyla geçtiğimiz aylarda bir sokak röportajları projesi gerçekleştirdi. Sosyal medyada paylaşılan röportajlarda, İMM‘nin açılımının ne olduğu sorulan vatandaşların çoğu, ‘İstanbul Meraklılar Merkezi’, ‘İstanbul Metro Müdürlüğü‘ ve ‘İstanbul Mahalle Muhtarlığı‘ gibi yanıtlar verdiler. Sigortam.net Üst Yöneticisi (CEO) Bora Uludüz, İMM‘nin, kaza durumunda müşteriyi çok büyük finansal sorumluluklar karşısında koruyan önemli bir teminat olduğunu vurgulayarak, “Çok az fiyat farkıyla sınırsız limite kadar koruma sağlayabiliyor. Bu konuda toplumumuzu bilinçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Son dönemde önemi daha da artan İMM konusunda bilinç yaratmayı da önemli bir sorumluluk olarak gördüklerini belirten Uludüz, şunları söyledi: “Müşterilerimizin aldıkları poliçelerde kafalarının net olması bizim için çok önemli. Ek kapsamlı trafik sigortası veya kasko ürünlerinde uygun fiyat farklarıyla yüksek limitli İMM teminatı eklenmesi konusunda toplumu daha fazla bilgilendirmek istiyoruz. Sigortam.net müşterilerine baktığımızda, verdiğimiz danışmanlık sonrası İMM teminatına dikkat ederek poliçe süreçlerini tamamlayanların her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Bu, sigorta farkındalığı adına olumlu bir gelişme ancak daha gidecek çok yolumuz olduğunu biliyoruz.”

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER