23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

IMF, Türkiye’nin büyüme tahminini yüzde 2.3’e çekti

chart2IMF 8 Nisan Salı günü Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu açıkladı. Raporda IMF’in, Türkiye’nin büyüme oranını yüzde 2.3’e düşürdüğü gözlendi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) 8 Nisan’da açıkladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye’nin 2014 yılına ilişkin büyüme tahminini yüzde 3.5’ten yüzde 2.32e düşürdü. Raporda küresel toparlanmanın gelişmiş ekonomilerin öncülüğünde güçlenmesinin beklendiği söylenirken gelişmekte olan ekonomilerin büyümesinin ise hafif düzeyde hız kazanmasının beklendiği belirtildi. Raporda aynı zamanda aşağı yönlü risklerin de sürmeye devam ettiğine dikkat çekildi. Finans piyasalarındaki volatilitenin yeniden artmasının bu risklerin başında geldiğini belirten IMF, riskin gerçekleşmesi halinde gelişen piyasalara sermaye girişinin azalmasının muhtemel olduğu uyarısında bulunuldu.
Raporda, ABD ekonomisinin 2013’ün ikinci yarısında güçlü yerel talep ve ihracat büyümesinin sağladığı destekle beklenenden hızlı büyüdüğü kaydedilirken, gelişmiş Avrupa ekonomilerinin ise 2014’te de büyümeye devam edeciği belirtildi.

Kaynak: Wall Street Journal/TR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER