23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

İlk çeyrekte yüzde 4.2 büyüme öngörülüyor

chartSiyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) ilk çeyrek büyüme beklenti anketine göre, Türkiye ilk çeyrekte yüzde 4.2 büyüyecek. Yılsonu büyüme oranı tahmini ise yüzde 4’ün üzerinde.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’ün imzasıyla yayımlanan “2014 Yılı 1. Çeyrek Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) Büyüme Beklenti Anketi” sonuçlandı. Ankete katılan ekonomistler, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.2’lik büyüme öngörüyor.

20 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, ekonomistlerin birinci GSYH büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4.2 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ilk çeyrek büyüme beklentileri en yüksek yüzde 5.8, en düşük ise yüzde 3.5 aralığında yer aldı.

Anket sonuçlarında, 2014 yılsonu ekonomik büyümesinin de Orta Vadeli Program’da (OVP) hedeflenen yüzde 4’ün üzerinde olması beklendiği kaydedildi.

Beklenen ekonomik büyümenin kaynağının ise sanayi üretim endeksinde, kapasite kullanım oranında ve Avrupa Birliği (AB) ekonomilerinin toparlanması ile birlikte artan net ihracat verilerinde meydana gelen artış olduğu ifade edildi.

DÜNYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER