20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Mapfre, Türkiye'de büyümeye devam etmek istiyor

Huertas-MapfreMapfre 2013 yılı sonuçlarını açıkladı. Mapfre Başkanı Antonio Huertas, ”Türkiye bizim için çok büyük bir pazar. Türkiye’de büyümeye devam etmek istiyoruz” dedi. Madrid’deki merkez binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Huertas, şirketin 2013 yılında gelirini yüzde 2,3 artırarak 25 milyar 889 milyon avroya, kârını da yüzde 18,7 artırarak 790,5 milyon avroya çıkardığını açıkladı.

Huertas, ”Özellikle Mapfre Grup olarak bulunduğumuz piyasalara uyum kapasitemiz göz önüne alındığında, Mapfre sağlamlığını 2013 yılında da gösterdi. Ulusal ve uluslararası piyasalarda yaşananlar dikkate alındığında çok olumlu sonuçlar elde ettik” dedi.

Latin Amerika ülkelerinde ve Türkiye’de, avronun bu ülkelerin para birimlerine göre değer kazanmasının 2013 sonuçlarına olumsuz etki ettiğini de belirten Huertas, Türkiye ile Brezilya gibi Latin Amerika ülkelerinde ülke paralarının değer kaybetmemiş olması halinde Mapfre’nin prim üretiminde yüzde 8,1, kârında da yüzde 26,3 artış olacağını vurguladı.

Türkiye’de, Mapfre Genel Sigorta’nın 2013 yılında prim üretimini yüzde 52,1 artırarak 536,4 milyon avroya kadar çıkardığını, kârlarını yüzde 45,7 artırdığını vurgulayan Huertas, bunda özellikle otomobil ve sağlık sigortalarındaki güçlü artış ile endüstri faaliyetlerindeki büyümenin önemli olduğunu kaydetti.

Huertas, 2008 yılında girdikleri Türkiye pazarında 10’uncu sıradan 5’inci sıraya yükseldiklerini söyleyerek, ”Türkiye’de bizim için çok büyük bir pazar var. Stratejik hedeflerimizde bu ülkede büyümeye devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Türk ekonomisinde durum kısa vadede karışık ama ciddi değil”

Toplantıda Mapfre Başkan Yardımcısı Esteban Tejera da, özellikle Türkiye ve Brezilya’da yaşanan gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Tejera, ”Türk ekonomisinde durum kısa vadede karışık ama ciddi değil. Ülke ekonomisi ne olacak? Bunu görmek lazım. Hükümet ve Merkez Bankası önlemler aldı. Herşeye rağmen unutmamalıyız ki, biz sigortacıyız ve bulunduğumuz ülkelerde büyüme kapasitesi olan şirketlere sahibiz. Özellikle, büyüme oranından çok daha yüksek oranda sigorta talebinin geldiği orta sınıf gelişiyor” şeklinde konuştu.

Bu arada Mapfre’nin İspanya dışındaki işlerinin, şirketin prim üretiminde yüzde 72’lik, kârında da yüzde 64’lük paya sahip olduğu belirtildi.

DÜNYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER