20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Hortum felaketi arazilerde yüzde yüze yakın hasar yarattı

hortumFethiye ve Muğla’da meydana gelen hortum felaketi, bölgede büyük hasara neden oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Ortaca ilçesinde etkili olan hortumun ardından oluşturulan hasar tespit komisyonunun çalışmalarını tamamladığını bildirdi. Kurban Bayramı’nın 3. günü Sarıgerme ve çevresindeki köylerde hortumun etkili olduğu arazilerde ve seralarda incelemelerde bulunan Ekici, hortum dolayısıyla bölgede büyük hasar meydana geldiğini söyledi.  İncelemelerin tamamlandığını bildiren Ekici, “İncelemeler sonucunda 8 dönümlük serada yüzde 100′e yakın hasar olduğunu tespit ettik. Ayrıca 230 arı kovanı yok oldu. Bunun yanı sıra 40 dönümlük alandaki narenciye ve nar ağaçlarında yüzde 40 oranında hasar mevcut. Şu anda hasar tespit komisyonumuz çalışmalarını bitirdi. Hasara uğrayan araziler Bakanlığa bildirilecek ve gerekli uygulama yapılacak” dedi. Ekici, sigorta kapsamına girenlerin hasar bedellerinin sigortadan karşılanacağını, girmeyenlerde ise ilgili kanuna göre hasarın karşılanması veya ilçe hasar tespit komisyonunun verdiği karar doğrultusunda kredi, borç erteleme şeklinde uygulama yapılabileceğini ifade etti.

Çiftçiler, TARSİM bilgilendirme toplantılarına katılmalı

Doğal afetler için çiftçilerin arazilerini ve ürünlerini Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile mutlaka sigortalatmaları gerektiğini vurgulayan Ekici şöyle konuştu: “Çiftçiler doğal afetlerde uğradıkları zararı TARSİM aracılığıyla giderebilirler. Çiftçilerin sera ve arazilerini il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine kayıt yaptırması gerekiyor. Kaç dönüm sera var ise çiftçi kayıt sisteminde bunun görünmesi lazım. Sistemde görünmeyen yerler için TARSİM’de sigorta yapılmıyor. 5 Kasım’da Fethiye ve Muğla’da TARSİM bilgilendirme toplantımız var. Çiftçilerimiz bu programlara katılırlarsa sigorta konusunda bilgi edinebilecekler.”

Hortum, 6 dönümlük serayı yıktı

Güzelyurt köyünde 6 dönümlük serası tahrip olan Kemal Cihan ise zararının çok büyük olduğunu kaydetti. Hortumun serayı tamamen yıktığını anlatan Cihan, şunları söyledi: “Hortum seranın içindeki ürünleri tamamen götürmüş. Burası 6 dönümlük bir sera ve içerinde 18 bin kök domates var. Buradan yaklaşık 80 ile 100 ton arasında ürün bekliyorduk. Sera, naylon, demir ve ürün olmak üzere her şeyi kaybettik. Seranın yanı sıra alacağımız ürünü de düşünürsek 350 bin lira civarında bir kaybımız söz konusu. Umuyoruz devlet bu durumu görecek ve bize yardımcı olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER