18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Hizmet sektörü güven endeksi arttı

chartTÜİK, Haziran ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.9 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün sabah saatlerinde Haziran ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.9 oranında artarken, inşat sektöründe ise yüzde 0.7 yükseliş gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinde ise yüzde 1.4 oranında düşüş yaşandı.

Son üç aylık dönemde iş durumu iyileşti

Mayıs ayında 97.2 olan hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 98.1 değerine yükseldi. TÜİK’ten yapılan açıklamada, hizmet sektörü güven endeksinde yaşanan artışın son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileşmesinden ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığını belirtildi. Bununla birlikte, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının ise azalacağına değinildi.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu endeksi yüzde 1.6 ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2.1 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksinin yüzde 0.8 azaldığı gözlendi.

Perakende ticaret sektörü yüzde 1.4 geriledi

TÜİK verilerine göre,  mayıs ayında 103.9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 102.4 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 6.8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 0.2 azalırken iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 3.3 arttı.

İnşaat sektörü güven endeksi yükselişine devam etti

Haziran ayında mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0.7 seviyesinde bir atış gösterdi. Bir önceki ayda, 79.2 olan inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında 79.8 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1.3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 0.3 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER