20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Hisarcıklıoğlu: Sigorta gelire değil riske ortak

Tobb_logoTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, her yıl mayıs ayının son haftasında, ülke genelinde sigorta bilincinin artırılması amacıyla çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği “Sigorta Haftası”nı kutlayarak, sigortanın gelire değil riske ortak olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Sigorta Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, son yıllarda Türkiye’de en fazla gelişim sağlayarak, dikkatleri üzerine çeken sektörlerden birinin de sigortacılık sektörü olduğunu belirterek gelecekte insanları hangi risklerin beklediğinin bilinmediğine dikkati çekti. Son olarak Balkanlarda yaşanan sel felaketinin sigortanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Sigortanın, kaybolan canları geri getirmediğini ama maddi zararları karşılayarak, ülke ekonomisinin zarar görmesini, geride kalanların daha fazla acı çekmesini önlediğini belirtti.  Hisarcıklıoğlu, bu nedenle her şey yok olduktan sonra değil, olmadan önce tedbirin alınması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında, ortak hedef olan 500 milyar dolarlık ihracata hep birlikte üreterek ve çalışarak ulaşılacağına inancının sonsuz olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Ama bu hedeflere ulaşmak için gerekli adımları da atmak ve büyümek, büyümek için kullandığımız tüm kaynak ve maliyetleri de garanti altına almak ve olabilecek risklere karşı önlem almak zorundayız. Sigorta tam bu noktada ortaya çıkıyor ve gelirimize değil, riskimize ortak oluyor. Ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlıyor. Bizler, yeni nesillerimizi çok iyi yetiştirmeli, geçmişte yaşanan acı tecrübeleri de göstererek, alacakları riskleri minimize edecek alternatifleri onlara iyi öğretmeli ve bunu hafızalarına işlemeliyiz. İşte bu nedenle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak sigorta bilincini toplumumuzun her ferdine yaymakta kararlıyız.”

Türkiye’nin dört bir yanındaki oda ve borsalarda, sigorta bilincini artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleneceğini belirten Hisarcıklıoğlu, Birlik nezdinde örgütlenen Sigorta Acenteleri ile Sigorta Eksperleri başta olmak üzere tüm iş âleminin, sigortacılık sektörünün ve vatandaşların Sigorta Haftasını kutladı.

HABERCİNİZ.BİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER