18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Her yeni bina, her yeni kiralamada deprem sigortası zorunlu

BASBAKAN YARDIMCISI ATALAY'IN KABULUBaşbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) düzenlenen Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu Toplantısı öncesinde açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni düzenleme ile sigortalılık oranının yüzde 40’lara yükseldiğini belirtti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) düzenlenen Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamasında yeni çalışmalar ile ilgili bilgi veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’nin afet riski analizi göz önünde bulundurularak lojistik depoları kurulduğunu söyledi.

Atalay, sözlerine şöyle devam etti: “Van depremine kadar lojistik sadece Kızılay’a bağımlıydı, devlet bütün lojistiği Kızılay’dan almak durumundaydı. Orada bazı zorluklar çektik. Şu anda alternatif lojistik depolar oluşturduk. Bir kısmı bitti, hepsi bu ay sonuna kadar tamamlanıyor. Türkiye’de 27 merkezde lojistik merkezler.

Ülkemizin afet risk analizi yapılarak, hangi bölgede hangi büyüklükte lojistik depo gerekiyor, bunları da göz önüne alarak ve en yakın mesafelere hızlı şekilde ulaşacak bir programla. Yeni bir sistem getiriyoruz, tırlar giriyor, lojistik depodan konteynır oraya yüklenip hemen ihtiyaç yerine götürülüyor. Çadır, battaniye, aydınlatma, ısıtma aracı, arama kurtarma malzemeleri hepsi o depolarda olacak. Bundan sonra Allah korusun, bir afet, deprem olduğunda lojistik sıkıntısı asla çekilmeyecek.”

Her ilde, risk durumuna göre afet yönetim binası yapma kararı aldıklarını kaydeden Atalay, deprem sigortasıyla ilgili yasanın da yenilendiğini, mecburi olmasına karşın düşük olan sigortalılık oranının yeni düzenlemeyle yüzde 40′lara yükseldiğini anlattı. Atalay, “Halen düşük ama her yeni bina, her yeni kiralamada artık insanlar deprem sigortası yaptırmak zorunda” dedi.

HABER7.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER