17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Hekim Sorumluluk Sigortası’nda risk grubu prim miktarları yeniden belirlendi

hazinemustesarligiHazine Müsteşarlığı tarafından Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası tarife ve talimatlarında birtakım değişiklikler yapıldı.

Hazine Müsteşarlığı tarafından Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda Kurum Katkısına İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Tebliğ’de (2010/1) değişiklik yapılmasına dair tebliğ yayınlandı. 21 Temmuz 2010 tarihli ve 27648 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda Kurum Katkısına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ’in (2010/1) ekinde yer alan Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Hekim Sorumluluk Sigortası) tarife ve talimatlarında değişiklikler yapıldı.

Üçten fazla tazminat ödemesi için azami zamlı prim yüzde 50 oldu

Bu değişikliklere göre; ilk kez yapılacak sigortalarda 1. risk grubu prim miktarı 150 TL, 2. risk grubu prim miktarı 300 TL, 3. risk grubu prim miktarı 500 TL, 4. risk grubu prim miktarı 750 TL oldu. Üç ve daha fazla tazminat ödemesi için azami zamlı prim yüzde 50, üç ya da daha fazla yıl tazminat ödenmemesi durumunda azami indirim yüzde 20 olacak. Sigorta süresinin bir yıldan kısa olduğu sigorta sözleşmelerinde ise prim indirimi uygulanmayacak.

networkSigortaya dair tüm bilgiler 24 saat içinde SBM’ye bildirilecek

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’na dair sözleşmenin yapılması, sona ermesi, risk değişikliği gibi tüm bilgiler, sözleşme bazında en geç 24 saat içinde Sigorta Bilgi Merkezi’ne (SBM) iletilmesi gerekiyor.

Poliçe, kamu çalışanlarının tüm mesleki faaliyetini kapsayacak

Kamu sağlık kurum ve kuruluşunda görev yapan sigortalının özel sağlık kurum ve kuruluşunda ve/veya mesleğini serbest olarak icra etmesi halinde bu husus poliçe başlangıcında biliniyor ise poliçe, kişinin tüm mesleki faaliyetini kapsayacak şekilde düzenlenecek. Bu durumda poliçe primi de bu tarife ve talimat ile belirlenen prime yüzde 35’ten fazla olmamak üzere eklenen tutara göre belirlenecek.

Bazı poliçeler 2. risk grubu üzerinden düzenlenecek

İlgili mevzuat uyarınca, il ve ilçe sağlık müdürlüğü, 112 acil sağlık hizmetleri başhekimliği ve bağlı istasyonları, halk sağlığı müdürlüğü, toplum sağlığı merkezleri ve kamu hastaneleri genel sekreterliklerinde görev yapan hekimlerin acil sağlık hizmeti sunmak üzere hastanelerde görevlendirilmeleri durumunda, ilgili poliçeler 2. risk grubu üzerinden düzenlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER