13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Hedefimiz dünya markası olmak, rekabetimiz kendimizle

hizmetgrupHizmet Grup Yönetim Kurulu Başkanı Müjgan Bıçakçı, her zaman büyük işleri hedeflediklerini belirterek, rekabetçi tutumlarıyla dünyaya açılmayı istediklerini söyledi.Evimiz ya da işyerimizin başına gelebilecek en kötü şey, yangın veya su baskını gibi olağanüstü durumlar. Bu tür tehlikeler söz konusu olduğunda hasar restorasyonu sayesinde sahip olduklarınızı kurtarmanız mümkün. Minimum maliyetle maksimum geri dönüşümü amaçlayan profesyonel kadrosuyla Hizmet Grup, Türkiye’de bu alanda hizmet veren önemli kuruluşlardan biri. Hizmet Grup Yönetim Kurulu Başkanı Müjgan Bıçakçı, her zaman büyük işleri hedeflediklerini belirterek ilerlediklerini; büyük hasarların ve handikaplı işlerin altından kolaylıkla kalkabilmelerinin onlara başarıyı getirdiğini söyledi. Bıçakçı, dünyaya açılma hedeflerinin de olduğunu dile getirdi.

Endüstriyel temizlik sektöründe olmak istemedik

“Çok eski yıllardan bu yana endüstriyel temizlik işleri yapıyorduk. Bu işleri yaparken önümüze yangın, sel, su baskınlarıyla ilgili işler çıktı. Bir noktadan sonra yaptığımız işin ayrı bir sektör olduğunu fark ettik ve bu işe böyle başladık” diyen Bıçakçı, tek başına bir sektör işi yaptıklarını fark ettikleri andan itibaren endüstriyel temizlik işinin içinde olmak istemediklerini ve kendilerine bu doğrultuda yön çizdiklerini söyledi. Bunun nedenini sektördeki ‘kötü rekabete’ dayandıran Bıçakçı söyle konuştu: “Türkiye’de bu işi çok bilinçsizce yapan bir grup var. Dolayısıyla, çok kötü bir rekabet var. Şirketler de bunu kendi işlerine geldiği doğrultuda kullanıyorlar. Piyasadaki şirketler kendilerine ivme katacaklarına tam tersine kendilerini daha aşağı bir konuma çekiyorlar. Böyle olunca, bu şirketler, ancak birkaç sene varlıklarını sürdürebiliyorlar. Bir yerden sonra iyi hesaplama yapamadıkları için, maliyet hesaplarını bilmedikleri için büyük kurumların onlara dikte ettikleri her şeyi kabul ediyorlar. Böylece, piyasada barınmaları mümkün olmuyor. Dolayısıyla, sürekli bir sirkülasyon var endüstriyel temizlik sektöründe. Biz de bu atmosferde olmak istemiyorduk. Farklı bir iş yapmak istiyorduk. Sektörün içinde olduğumuz için ve böyle ortamlarla da karşılaşınca hemen daha iyi ne yapılabilir onu düşünmeye yöneldik.”

Bir sene boyunca araştırma yaptık

Bıçakçı, işe eksperleri araştırmakla başladıklarını söyledi. Başarılı olmak için aceleci davranmadıklarını, bir seneye yakın bir süre sadece pazar araştırması yaptıklarını vurgulayan Bıçakçı, “Bu iş nasıl yapılır, bu iş kim tarafından nasıl sağlanıyor, iş nasıl geliyor, eksperler tarafından mı yoksa sigorta tarafından mı geliyor, işin teknik olarak ölçümlemeleri nasıl gibi soruların cevaplarını araştırdık. Pazarlamasına da araştırmasına da zaman ayırdık. Biz bunlarla uğraşırken birkaç tane iş de geldi” diye konuştu.

Küçük işler hedefimiz değil

Küçük hasarları hiçbir zaman hedeflemediklerini sektörün, büyük hasarlarla uğraşacak bir şirkete ihtiyacı olduğunu anladıklarını ve bu doğrultuda hareket ettiklerini belirten Bıçakçı, her türlü hasara gidebilen çok büyük bir ekipleri olduğunu söyledi. Eksperlere yaptıkları ziyaretlerle kendilerini tanıtsalar da ilk başta bir geri dönüş alamadıklarını, bu yüzden sigorta şirketleriyle iletişime geçtiklerini, fakat oradan da geri dönüş alamadıklarını söyleyen Bıçakçı, piyasanın kendini belirlediğini vurguladı ve ekledi: “Piyasanın içersinde bizi müşteri aradı veya müşterilerin talebi sebebiyle sigorta şirketinden geri dönüşler aldık. Yani, bize ilk ulaşanlar, müşteriler ve bizim gezdiğimiz eksper olan birkaç gruptu. Sonra işler alınmaya başlanınca ve bizim o çok büyük handikap olan işlerin içerisinden çok kolay çıktığımız görülmeye başlanınca yavaş yavaş ismimiz duyulmaya başladı.”

Entegre bir tesis kurduk

Başarılarının arkasında planlı ve telaşsız ilerlemelerinin olduğunu bir kez daha belirten Bıçakçı, “Amacımız bir anda çok büyük olalım, her şeyi yapıp çok iş alalım değil. Yavaşça, altyapımıza ağırlık vererek, hakimiyetin bizden gitmeyeceği şekilde konsantre olarak ilerliyoruz. Çünkü direksiyon sizin elinizden çıkmışsa sonra kontrol etmesi çok güç” dedi. Yaklaşık iki sene altyapıları için çok çalıştıklarını belirten Bıçakçı, makine parklarının çok büyük olduğunu ve ciddi bir onarım araç gereci oluşturduklarını ifade etti. “Temizleme, yenileme ve kurtarma işlemlerinin yapıldığı 500 metrekarelik bir depomuz var. Entegre bir tesis kurduk, bu konuda başarılı da olduk” diyen Bıçakçı, başarılarının sırrının ise geçmişteki bilgi birikimi ve deneyimleri olduğunu dile getirdi.

Uluslararası bir ortaklık yapmak istiyoruz

Rakiplerini her zaman inceleseler de rekabeti her zaman kendileriyle yaptıklarını belirten Bıçakçı, uluslararası bir şirket olma hedefinde olduklarını söyledi. Bıçakçı, “Biz çok uzun yıllardır birtakım işler yapmış üç tane arkadaşız. Bu üç arkadaşın da bundan sonra gideceği yol uzun ve zorlu olmayacak. Çünkü biz yıllarca sürebilecek bir ilerlemeyi 5 senede kaydettik. Bir ortaklık sonucunda dünyaya açılmak istiyoruz. Buna yönelik çalışmalarımız halen sürüyor. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen biri olursa hedefimiz onlarla birleşerek uluslar arası mecrada kendimize kalıcı bir yer edinmek” dedi.

Önemli olan çok değil, kaliteli iş yapmak

Restorasyon işinin sadece sigorta şirketlerinden gelmediğini söyleyen Bıçakçı, çok iş yapmaktansa kaliteli iş üretmeyi önemsediklerini belirtti. Bıçakçı,“Önemli olan yaptığı işteki duruşunu belli eden ve bunu bozmayan, kaliteden ödün vermeden hizmet verebilen bir şirket olabilmek. Bu yüzden bir açgözlülükle her işi kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. Bıçakçı, sektörde en güvenilir şirket olduklarını ve bu güveni zedeleyecek hiçbir şey yapmayacaklarını vurguladı. Sadece hizmet kısmıyla değil işin finansal kısmıyla da ilgileniyor olmalarını, tercih edilmelerinin bir diğer nedeni olarak açıklayan Bıçakçı, “Hem hizmet kalitesi hem de işin finansının sağlanabilirliği açısından maliyetleri belli ölçülerde tutmaya çalışıp kişiyi finanse de ediyoruz. Çünkü sigorta şirketlerinden para ödemeleri anında yapılmıyor. Dolayısıyla işi finanse edemezseniz başarılı olamazsınız. Tüm bu nedenlerden dolayı hem eksperler hem de sigorta şirketleri bize güven duymalılar” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER