20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Hava kirliliği artık sigorta kapsamında

cin_hava_kirDünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu 20 şehirden 16’sına sahip Çin’de bazı sigorta şirketleri, hava kirliliği nedeniyle sağlık sigortası poliçelerine kirlilik için bir kalem daha ekledi. 

Çin’in en büyük sigorta şirketlerinden Ping An Group, müşterilerine kirlilik nedeniyle yedi şehirde kirlilikten görebilecekleri zararı tazmin maksadıyla bir paket hazırladığını duyurdu. Başkent Pekin, Şanghay, Guangcou ve Şıciacuang gibi büyük şehirlerin de yer aldığı kirlilik sigortası kapsamında şirket, müşterilerine, hava kirliliği kalite endekslerinin beş gün 300 birimi aşması halinde yaklaşık 300 yüen (yaklaşık 100 TL) ödeme yapacak. Ancak son dört yıl Pekin ve Şanghay gibi büyük kentlerde haftanın beş günü 300 değerinin üzerine çıkıldığına rastlanmadı.

Hava kirliliği kalite endeksi 300 birimi aşarsa…

Kirlilik sağlık sigortasını satın alan müşteriler yaklaşık 100 yüenlik bir prim ödeyecek ve hava kirliliğinin beş gün boyunca 300 birimi aşması halinde akciğer değerlerini gösteren bir sağlık taraması hizmetinden de yararlanabilecek. Hava kirliliği sigortasının deneme amacıyla bu yıl 3 bin kişi ile sınırlandırılacağı, gelecek yıllarda doğrudan pazarlanmasına başlanacağı ifade edildi.

Hava kalite endeksi 300’ün üzerindeyse “tehlikeli ve riskli”

Çin’in hava değerlendirme sistemine göre, hava kalite endeksi 50 birimin altında olduğunda “mükemmel”, 50-100 arasında “iyi”, 100’ün üzeri “sağlıksız”, 300’ün üzerinde “tehlikeli ve riskli” olarak değerlendiriliyor.

Diğer yandan ülkenin en büyük sigorta şirketi “The People’s Insurance Company (Group) of China Ltd.” şirketi de yeni bir poliçe hizmetine başlayarak, hava kirliliği nedeniyle hasta olan Pekinlilere 1800 yüene kadar tazminat sağlayacağını açıkladı.

Çin’de 20 milyonun üzerinde astım hastası var

Dünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu 20 şehirden 16’sı Çin’de yer alıyor. Ülkede 20 milyonun üzerinde astım hastası bulunuyor. Ulusal Bilimler Akademisi’nin Çinli ve yabancı bilim adamları ile yaptığı bir araştırmada, özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde kömür kullanımına bağlı hava kirliliği nedeniyle insan ömrünün ortalama 5,5 yıl kısaldığı belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM 2,5 değerinde 25 birimi güvenli eşik olarak kabul ediyor. Çin’de bu rakam DSÖ eşiğinin 20-25 kat üzerine çıkabiliyor.

Çin Çevre Koruma Bakanlığı, dün ülkenin kuzey bölgelerinin şubat ayının yüzde 68,5’ini yoğun hava kirliliği nedeniyle ulusal çevre standartların altında geçirdiğini açıklamıştı.

memleket.com / PEKİN (AA)  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER