25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Hasarsızlık indirimi kaskoda tasarruf sağlıyor

sigortaladım.com, kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinde uygulanan ve araç sahiplerine yüzde 60’a kadar indirim sağlayan hasarsızlık indiriminden yararlanmak için yerine getirilmesi noktalara dikkat çekti.

Kasko poliçelerinde 1 yıllık poliçe döneminin hasarsız geçirilmesi ve poliçenin süre sonunda yenilenmesi halinde poliçeye tanımlanan indirim hakkı “hasarsızlık indirimi” olarak tanımlanıyor. Bu sayede araç sahipleri kasko poliçesini satın alırken ödenecek primi yüzde 60’a varan oranlarda indirerek tasarruf sağlıyor. Kasko poliçesi fiyatını düşürmek ve kaskosunu düzenli yaptıran ve kurallara uygun araç kullananlar için uygun poliçe alternatifleri sunan kasko hasarsızlık indiriminde yer alan hasarsızlık indiriminin kriterleri ve oranları ise farklılık gösteriyor. Poliçe süreci boyunca hasar talebinde bulunmamak, kasko hasarsızlık indiriminden yararlanmak için en önemli şart olarak ilk sıraya yerleşiyor.

Hasarsızlık indirimi ile ilgili bilgiler veren sigortaladım.com, araç sahiplerinin söz konusu indirimden faydalanabilmeleri için dikkat etmeleri gereken konulara da dikkat çekti. 

Hasarsızlık indirimi ne zaman bozulmaz?

Yaşanan kazada karşı tarafın kusurlu olması ve araca ait hasar masraflarını karşı tarafın ödemesi halinde kasko hasarsızlık indiriminin bozulmayacağına dikkat çeken sigortaladım.com, “Buna ek olarak araçların maruz kaldığı bazı basit hasarların her birisi indirimi bozacak türden olmayabiliyor. Örneğin; aracın içinde ya da dış yüzeyinde sıyrık ve çizik gibi küçük hasarlarda, cam kırılması/çatlaklarında, radyo çalınması durumunda ve  yaşanacak bir kazada karşı tarafın 8/8 kusurlu olması gibi durumlarda araç sahiplerinin hasarsızlık indirimleri bozulmaz. Araç sahipleri devam eden yıllarda hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam eder” açıklamalarında bulundu.

Hasarsızlık indirimi primi etkileyen en önemli unsur

Kasko hasarsızlık indiriminin primi etkileyen en önemli indirim türü olduğunu söyleyen sigortaladım.com Pazarlama Direktörü İzzet Özveren, “Bu nedenle de araç sahiplerine ciddi oranda tasarruf sağlıyor. Hasarsızlık indirimiyle aracın hasarsız geçirdiği süre ne kadar uzun olursa indirim oranı da bu doğrultuda artıyor. Hasarsızlık indirimi yüzde 30 oranında başlayıp genelde yüzde 60 hatta bazı şirketlerde yüzde 65’e kadar çıkabiliyor. Hasarsız geçirilen her yıl indirim oranınız da aynı oranda yükseliyor. Bir yıllık poliçe süresinde sigorta sahibinin kusurlu bir kazaya karışması, kaza sonucu oluşan masrafların sigorta poliçesinden karşılanması, aracın satılması ya da el değiştirmesi, kaskonun yenilenmemesi ya da kasko poliçesine ara verilmesi, aracın pert olması gibi durumlarda kasko hasarsızlık indirimi bozuluyor” dedi.

Hasarsızlık indirimleri nasıl belirleniyor?

Hasarsızlık indirimi her poliçe döneminde geçmiş yıllar göz önünde bulundurularak sigorta şirketleri tarafından yeniden hesaplanıyor. Herhangi bir hasar tazminatı alınmaması durumunda, yenileme döneminde oranlara göre hasarsızlık indirimleri şöyle:

  • 1 Yıl Yenilemesinde : %30
  • 2. Yıl Yenilemesinde : %40
  • 3. Yıl Yenilemesinde : %50
  • 4. ve üzeri yıllarda : %60

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER