27 Şubat 2024, Salı
spot_img

Hasarsız müşteriye prim iadesi!

ozgur kocİslami usulle çalışan Neova Sigorta, elde edeceği kârdan hasarsız müşteriye prim iadesi yapacak. Genel Müdür Özgür Koç, iade oranının müşterinin ödediği primin yüzde 2-3’ü olabileceğini söyledi

Ayfer Yıldız / Milliyet

Yaklaşık 5 yıldır özellikle faize duyarlı kesime yönelik faaliyet gösteren Neova sigorta, artık kâr dağıtımına başlayacak. Bilindiği gibi tekafül sigortacılığı yani İslami usulle sigortacılık yapan Neova, bu yıl kârının yüzde 30-35’ini ‘hasarsız’ müşterilerine dağıtmayı planlıyor. Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, yılsonunda 300 milyon TL prim üretimi, 20 milyon TL de kâr beklediklerini kaydetti. Şirketin pazar payı ise yüzde 1.5 seviyesinde. Koç, müşterilere ödenecek paranın primin yüzde 2-3 olmasını öngördüklerini kaydetti. “Rakam cüzi olacak ama sonuçta şu ana kadar yapılmamış bir uygulama” diyen Koç, dağıtılacak rakamı yılsonunda yönetim kurulunun belirleceğini söyledi.

100 poliçenin 70’i hasarlı

Sektördeki her 100 poliçenin 70’inin hasar olarak döndüğünü belirten Koç, “Bizde de oranlar yaklaşık sektördeki gibi. Öte yandan, genel giderler ve acente komisyonu düşürüldüğünde sektör ufak kâr marjlarıyla çalışıyor. Bu nedenle iade miktarı büyük olmayacak. Ama yapılıyor olması önemli” dedi.

Yaklaşık 5 yıldır faaliyet göstermelerine rağmen bu yıl kâr dağıtımına başlıyor olmalarıyla ilgili de Koç, “Geçen yıl geçmiş yıl zararlarını kapattık. Bu yıl elde edeceğimiz teknik kârı müşteriye iade edeceğiz. Dağıtmadığımız kısmı ise ileriki yıllarda dağıtmak üzere rezerv olarak tutmayı planlıyoruz” diye konuştu.

ozgur koc 1Yeni oyuncular yolda

Malezyalı ve Körfez ülkelerinden şirketlerin Türkiye’de tekafül sigortacılığı yapmak için istekli olduğu biliniyor. Öte yandan, Meclis’e sunulan Bankacılık Kanunu’nun içinde ‘katılım sigortası’ tanımı da bulunuyor. Böylece, tekafül yerine, Türkçe bir isim verilen katılım sigortacılığı yasada yer alacak. Bu da yabancıların daha rahat faaliyetini sağlayacak. Sektörde yeni oyuncularla rekabetin artacağını kaydeden Koç, tekafül sigortacılığının sektör içindeki payının 10 yıl sonra yüzde 5 olmasını öngördüklerini kaydetti.

Tekafül ne demek?

Faizsiz sigortacılık da denebilir. Orta Asya ve Ortadoğu’da uygulamaları bulunan tekafül sigortacılığında iki prensip var: Birincisi, şirket mali yatırımlarını katılım bankaları gibi faiz geliri içermeyen yatırım enstrümanlarında değerlendiriyor. İkincisi ise operasyonel kârı müşteriye veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER