19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

GÜNÜN SİGORTA KULİSİ:"SAİK'e karşı 'Paralel Yapı" oluşturulmak isteniyor"

kulis_SONİstanbul Ticaret Odası 20 nolu Sigortacılık Meslek Komitesi “Sigorta Acentelerine Yüklenilen Sorumluluklar” başlığı altında bir zümre toplantısı düzenlediğini acentelere duyurmuş.

Bu toplantı İTO’nun resmi internet sitesinde yer almadığı görülüyor. Bunun yanısıra toplantıya katılacakları hatta açılış konuşmalarının yapılacağı hazine Yetkililerinin toplantıya davet edildiklerinden haberdar olmadığı ortaya çıktı.

Dr. Ahmet Genç katılmıyor
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç yakın çevresine toplantıya davet edildiğini dağıtılan bildiriden haberdar olduğunu ve programı nedeniyle toplantıya katılamayacağını söylediği iddia ediliyor. Sayın Genç’in toplantının açış konuşmasını yapacağınında programa yazılmasıın ise bir skandal olduğu belirtiliyor.
SAİK başkanı Kasap da katılmıyor
Bir diğer skandalın ise sigorta acentelerinin resmi en üst makamı SAİK’in Başkanı Hüseyin Kasap’ın toplantıda konuşma yaptırılmamaksızın konu mankeni gibi davet edilmesi olduğu konuşuluyor. SAİK Başkanı Hüseyin Kasap da toplantıya katılamayacağını resmi bir yazı ile İstanbul Ticaret Odası’na ilettiği bir başka iddia.
İstanbul’un bütçesinden harcanan paralar
Sektör kulislerinde ise SAİK Seçimlerini kaybeden İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı’nın SAİK’e karşı gündemin en çok konuşulan tabiri ile “Paralel bir yapı” kurmak isteği konuşuluyor. Çünkü iddialar şöyle ki İTO sadece bir meslek örgütü ve İstanbul’da ki delegelerin oyları ile seçilmiş bir yönetimi var. Bu yönetimin, iddialara göre İTO’nun bütçesi ile Türkiye’deki delegeleri yol ve yatacak masraflarını karşılamak suretiyle İstanbul’a davet etmesini pek anlaşılabilir bulunmuyormuş. Ayrıca İTO’ya kayıtlı acenteler ise “bizim ödediğimiz üyelik aidatlarının bu kadar fütursuzca harcanmasına karşıyız, bu gerçekse hesabını mutlaka soracağız” dedikleri iddia ediliyor.
Delegeler SAİK şemsiyesinde bir araya gelecek
SAİK Başkanı Hüseyin Kasab’ın aylar önce gerek il delegelerine görev vermek, Sektör Meclisi üyelerinin ise görev dağılımı konusunda Mart ve nisan aylarında bir dizi toplantının planladığı belirtiliyor. Hatta bu toplantılar ile ilgili TOBB’da hazırlık yapıldığı bu toplantılara ise Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr Ahmet Genç’in yanı sıra SAİK Başkanı Hüseyin Kasap’ın bulunacağı konuşulanlar arasında. İTO’nun bir telaş ile toplantıya katılacakları bile bilgilendirmeden yaptığı duyuruyu TOBB’dan daha önce davranmak için yapmak istediği şeklinde yorumlandığı iddialar arasında.
Bu toplantının amacının “SAİK’e karşı bir paralel yapı oluşturmak olduğu, bunun farkına varan birçok dernek başkanı ve delegenin bu toplantıya katılmayacakları iddia ediliyor. Bu toplantıya katılacak delegelerin ise İstanbul’a özlem gidermenin yanında başka bir anlamı bulunmadığı konuşulanlar arasında. Hiçbir yetkisi bulunmaması ve İstanbul sigorta acentelerinin sorunları ile uğraşmak varken Toplentının Türkiye geneline kapsaması manidar bulunuyor. Sigortahaber e-gazeteyi arayan bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi ise “Sigorta acentelerinin fikir alışverişinde bulunacağı daha ivedi ( digital sigortacılık-acente yönetmeliği vb.) sorunları varken MASAK’da nereden çıktı” diyor. Özetle toplantıya katılacaklar İstanbul’u gezme fırsatının yanısıra İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı’nın değerli görüşlerini dinleme şansını yakalayacak.
  1. Değerli yönetici., Yukarıdaki yazıyı okuyunca şaşırdım. Ben İstanbul İl delegesiyim. Davet yazısı İTO antetli kâğıtla ve altında Genel sekreter Yardımcısının imzası var kimlerin katılımcı olarak davet edileceği yazılmakta ve program taslağı bulunmaktadır. dolayısıyla paylaşılan bilgi yanlış. SAİK başkanının yaptığı açıklama bir skandal Daveti İTO yapıyor ,programı İTO yapıyor. İTO başkanı TOBB başkan Vekili ,SAİK Başkanı açıklamasıyla İTO yu Nezaketsizlikle suçluyor, İTO nun sıfat ve yetkisini sorguluyor. haddini bilmez biride İTO yu paralel yapı olarak suçluyor.. İTO 5000 üzerinde acente barındırıyor. BU yapılan saygısızlıktır. Saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER