19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

Groupama’ya IKSV’den plaket

iksv groupama“Türk Klasikleri Yeniden” projesini bu yıl yedinci kez hayata geçiren Groupama’ya İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (IKSV) tarafından “2014 Özel Gösterim Sponsoru” plaketi takdim edildi. İstanbul Film Festivali’nin açılış galasında gerçekleşen törende plaketi Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’dan aldı.

Groupama, altı yıl önce İstanbul Film Festivali işbirliğiyle başlattığı “Türk Klasikleri Yeniden” projesi ile sinema tarihine adını yazdırmış Türk filmlerini restore ederek, milli kültür mirasımızın korunmasına verdiği desteği sürdürüyor. IKSV ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-Televizyon Merkezi işbirliğiyle yenilenen filmler İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşuyor.

Son olarak Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, Türk sinemasının başyapıtlarından biri olan 1987 yapımı “Muhsin Bey” filmini 27 yıl aradan sonra yenileyerek, izleyiciyle buluşturacak olan Groupama, verdiği destekten ötürü “2014 Özel Gösterim Sponsoru” plaketine layık görüldü. İstanbul Film Festivali’nin açılış etkinliğinde İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’dan plaketi alan Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger; filmin restorasyonu konusunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema Televizyon Merkezi’nin özverili çalışmalarını takdir ettiğini belirtti. Ülger “Bu sene Türk sinemamızın 100. Yılını kutluyoruz. Bu önemli yılda Türk sinemasının en önemli eserlerinden biri olan “Muhsin Bey” filmini restore ederek milli kültür mirasımıza sahip çıkıyoruz. Geleneksel hale gelen “Türk Klasikleri Yeniden” projemizle Türk sinemamıza olan desteğimiz devam edecektir” dedi.

Film restorasyonu çalışmaları teknolojinin yanı sıra insan emeğine ve uzmanlığa dayanıyor. Sinema Restorasyonu konusunda dünyadaki en ileri donanıma sahip Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-Televizyon Merkezi’nde 27 yıllık Muhsin Bey filmi çok sayıda uzman tarafından toplamda geceli gündüzlü 7 aylık bir çalışmayla yenilendi. Tüm çizik, toz, leke gibi hasarlardan tek tek arındırılan her bir film karesi, orijinaline sadık kalınarak onarılırken, filmin ömrü de 500 yıl uzatılmış oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER