23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

‘Göklerin sigortacısı’ Türkiye’yi radarına aldı

aviabelBelçikalı Aviabel Insurance’ın CEO’su Cecile Coune, “Türkiye’yi hedef market olarak radarımıza aldık” dedi. Counne, genel hedeflerinin ise Türkiye’de sayısı 80’i geçen iş jetleri olduğunu söylediUçak, helikopter gibi hava taşıtları sigortaları sektörünün Avrupa’da önde gelen şirketlerinden Belçikalı Aviabel, son yıllarda hızla gelişen havacılık sektörü nedeniyle Türkiye’ye ilgisiz kalamadı. Aviabel Insurance CEO’su Cecile Coune, “1.5 yıl önce CEO olduktan sonra Türkiye’ye olan ilgimiz netleşti. Türkiye’ye gelmeden önce Lonra’daki brokerler aracılığı ile iş yapıyorduk fakat 1.5 yıldır buradaki aracılar aracılığıyla direkt iş yazmaya başladık. Henüz bir ofisimiz yok ama, Türkiye’yi hedef market olarak radarımıza aldık” diye konuştu.

Aviabel Insurance CEO’su Cecile Coune, Türkiye ziyaretinde DÜNYA’ya özel açıklamalarda bulundu.  Temmuz 2012’den bu yana leader şirket sıfatı ile Türkiye’de reasürans yazdıklarını belirten Cecile Coune, “Türkiye sigorta otoriteleri, havacılık dalında risk kabul eden önemli sigorta şirketleri ve uzman brokerlerle yaptığımız görüşme ve istişareler sonucunda ürün ve servislerimizin Türk havacılık sektörü için artı bir değer yaratacağını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye’ye ilgimiz 1.5 yıl önce netleşti

Belçika’da “göklerin sigortacısı” olarak adlandırılan Aviabel’in reasürör statüsü kazanarak uluslararası piyasada da etkili bir konumda olduğuna dikkat çeken Coune, Türkiye’ye yönelik hedefleri için şunları söyledi:

“Aviabel’e 1.5 yıl önce CEO olduktan sonra Türkiye’ye olan ilgimiz netleşti. Türkiye’ye gelmeden önce Lonra’daki brokerler aracılığı ile iş yapıyorduk fakat 1.5 yıl önce direkt aracılar aracılığıyla iş yazmaya başladık. Burada henüz bir ofisimiz yok ama Türkiye’yi hedef market olarak radarımıza aldık. Türkiye kanunları nedeniyle brokerler aracılığıyla reasürör olarak faaliyet gösteriyoruz. İlerisi için güzel düşüncelerimiz var. Bugünkü şartlarda hemen bir ofis açmayı düşünmüyoruz. Burayı iyi tanıyıp biraz portföy geliştirdikten sonra tabiî ki ofis açabiliriz. Yavaş yavaş ama emin adımlarla ilerlemek çok önemli biz uzun vadeli yatırım yapıyoruz kısa vadeli değil.”

Jet sigortalarında lider olmak istiyoruz

“Bizim müşterilerimiz şu anda brokerler “diyen Coune sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar alanlarında uzmanlaşmış brokerler. İşi burada alınca lider şirket olarak hem hasar öncesi hem de sonrasında iyi bir hizmet verme imkanımız oluyor. Müşteriyle birebir ilişki şansımız oluyor. İngiltere’de küçük jet piyasasında lideriz burada da lider olmak istiyoruz. Burası çok stratejik bir ülke bizim için. Coğrafi konumu çok iyi ve  burada bir büromuzun olması çok anlam taşır. Türkiye’de havacılığın tüm alanlarında hizmet veriyoruz. THY gibi büyük global markalara hizmet vermiyoruz. Ama onun dışında uçak, helikopter, balon, küçük havalimanları gibi tüm alanlara hizmet veriyoruz.  Aynı zamanda balon sigortaları konusunda da Türkiye’de sigorta yazıyoruz.”

Kısa sürede yüzde 40’a yakın büyüdük

1.5 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’de yüzde 40’a yakın bir büyüme yakaladıklarını ifade eden Cecile Coune, “Bizim hedefimiz teknik kar getirecek işler yazmak. Türkiye’de bu sahada bazı rizikolar, daha ucuz tarifelerle yazılıyor. Burada bu rekabeti görüyoruz. Fakat Türkiye’ye gelmemizin sebebi burayı tanımak, buradaki işleri tanımak ve gözü kapalı reaüsüre yapmamak” diye konuştu.

Türkler kişisel ilişkilere çok önem veriyor

Türkiye’ye yönelik izlenimlerini ve iki ülke halklarını karşılaştırmasını istediğimiz Cecile Coune, Türkiye’de çok iyi iş adamları ve iş kadınları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkler kişisel ilişkilere çok önem veriyorlar.  Öte yandan Belçika’da yaşayan çok Türk var ve onlara karşı büyük sempatimiz var. Belçika çok kültürlü ve çok lisanlı ülke. İhracat hacmimiz çok büyük ve ekonomimiz buna bağlı. Bu nedenle Belçika için Türkiye çok önemli bir ülke ve Türkiye’ye gidiş gelişlerimiz de işin büyümesine bağlı artarsa mutlaka bu sürecimizde sıklaşacaktır ” diye konuştu.

Bölgesel havalimanlarını hedefliyoruz

Türkiye’nin kendileri için ekonomik yönden çok önemli bir ülke olduğuna vurgu yapan ve İstanbul’a 3 havalimanı projesinin Türkiye’nin dinamizmini gösterdiğini belirten Cecile Coune,  “Türkiye’deki havalimanı sayısı 90 tane, ufak uçakların inebildiği havalimanları ile birlikte bu rakam 120’ye çıkıyor.  Biz bunların da sorumluluk sigortalarını yazmak istiyoruz. Havalimanlarının sorumluluk sigortaları kendi içinde büyük riskler taşıyor, bu nedenle pay alarak ilerliyoruz. Küçük havalimanı ve bölgesel havalimanında lider olabiliriz.Atatürk Hava Limanı değil ama Gaziantep Havalimanı gibi daha küçük çaplı havalimanlarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de iş jeti sayısı sürekli artıyor

Genel hedeflerinin iş jetleri denilen 20 kişiye kadar olan uçaklar olduğuna işaret eden Cecile Coune, “Türkiye’de iş jetleri pazarında kısa sürede yüzde 20’lik bir paya ulaştık.  Türkiye’de 80 tane iş jeti var ve bu tutar sürekli artıyor.  Türkiye’nin ekonomik büyümesi yüzde 3’ler civarında olsa da havacılık sektörü bunun 3 katı üstünde büyüyor.Ekonomik büyüklüğüne oranla havacılık sektörünün büyüklüğü henüz yeterli seviyede değil bu nedenle de gidilecek çok yol var. Burada hızla büyüyerek bölgesel havacılık şirketlerine rotor wingrizikoları ve küçük boyutlu havacılık şirketlerine de hizmet vermek istiyoruz” dedi.

Ortakları arasında Aksigorta’nın ortağı AG Insurance var

Uçak, helikopter gibi hava taşıtları sigortaları sektöründe uzman bir şirket olan Aviabel, Belçika’da 1935 yılında “Compagnie belge d’assurance aviation” adıyla kuruldu. Genel Merkezi Brüksel olan şirketin, 2001 yılında havacılık sigorta pool’unun portföyünü satın alarak Amsterdam’da da şube açtı ve Benelux ülkelerinin en etkin hava sigorta şirketi konumuna yükseldi. Uluslararası Havacılık Sigorta Şirketleri Birliği (IAUI)  üyesi olan Aviabel, sahasındaki uzmanlığı ve finansal gücü sayesinde 5 Temmuz 2013 tarihinde S&P’den A- stable outlook ratingi derecesi teyit edildi. Şirketin büyük hissedarları arasında Belçika’nın tanınmış sigorta şirketleri olan AG Insurance (Türkiye’de Aksigorta’nın ortağı), Belfius Insurance, Ethias ve QBE Re gibi şirketler bulunuyor. Dünya/Yakup Sayar

Şirketin ürünleri arasında:

> Uçak, helikopter gibi hava ulaşım araçlarının sigortası

> Kasko sigorta: Maddi hasar, yangın hırsızlık…

> Uçak mali sorumluluk sigortaları

> Pilot kişisel mali sorumluluk

> Uçak eğitmen mali sorumluluk

Havacılık endüstirisi sigortaları:

> İşyeri mali sorumluluk

> Havaalanı mali sorumluluk

> Amatör uçak kulübü mali sorumluluk

> Hava gösterileri  organizatörleri mali sorumluluk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER