20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Generali Sigorta 9 ayda kârını yüzde 40 artırdı

generalliGenerali Grup CEO’su Mario Greco, şirketin “dönüşüm stratejisi”ni ve 2015 hedeflerini açıkladı. Son beş yılın en iyi dokuz aylık dönemini yaşayan Generali Sigorta, 2013 yılının 9 ayında 60 ülkede gösterdiği faaliyetlerle net kârını geçen seneye göre yüzde 40 arttırarak 1.6 milyar Euro’ya çıkardı. GeneraliSigorta, 2013 yılının ilk 9 ayında 1.6 milyar Euro net kar açıklayarak son beş yılın en iyi net karını ortaya koydu. Net kâr rakamının en büyük destekleyicisi Grup’un teknik performansının kayda değer katkısıyla, faaliyet karının yüzde 20,3 arttığı hayat dışı branş oldu. Grubun faaliyet karı yüzde 6.2’lik artışla 3,4 milyar Euro oldu.

Generali Grup dünya çapında faaliyetleriyle birlikte 9 aylık dönemde hayat ve hayat dışı branşlarda toplam prim üretiminde binde 6’lık artışla 49 Milyar Euro’ya ulaştı. Ekim sonu itibariyle Solvency I’e göre, Generali Grup’un sermaye yeterliliği ise yüzde 152 seviyelerine yükselerek sağlam yapısını ortaya koydu.

“Hedeflerimize ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Generali Grup CEO’su Mario Greco, “Dünya ekonomisinde görülen düzelme sinyallerine karşın, düşük faiz oranlarının getirileri sınırladığı bu zorlu dönemde bile hedeflerimize ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Mario Greco ayrıca, yatırımcıların ve paydaşların Generali Grubu’na gitgide artan güvenini görmenin de kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Generali’nin CEO’su Mario Greco, bir yıldır üzerinde çalıştıkları ve 2015 yılına kadar sürecek olan “dönüşüm stratejisi” nde başarılı geçen süreci, gelinen noktayı ve bu dönüşüme yönelmelerinde etken olan “dünya çapında sorumlu yatırımcı” vizyonlarını da anlattı. Dönüşüme başlarken faaliyet alanı dışındaki varlıkların satışına başlayacaklarını açıklayan Greco, gelinen noktada 2.4 milyar Euro gelir elde edildiğini, bunun hedeflenenin yüzde 60’ı olduğunu vurguladı.

Grup’un Türkiye’deki büyüme hedefi her zamankinden daha güçlü

2015 yılı hedeflerini, özsermaye karlılık oranını yüzde 13’e yükseltmek ve şirketin finansal gücünü belirten Sermaye Yeterliliği oranını yüzde 160 seviyesine yükseltmek olarak açıklayan Greco, tasarruf hedeflerinin ise 2015 yılında yüzde 40’ı hayat sigortası, yüzde 60’ı hayat dışı olmak üzere 750 milyon Euro olduğunu söyledi. Greco, Generali’de değişiklikler tamamlandığında yıllık 2 milyar euro, kar payı dağıtımı ve yükselen pazarlara yatırım harcamaları için kullanılacağını belirtti.

Generali Grup’un 9 aylık mali sonuçlarını değerlendiren Generali Sigorta Türkiye Genel Müdürü Mine Ayhan ise; “Türkiye’de bu yıl 150. yılını tamamlayan Generali Sigorta büyük bir oluşumun parçası ve Türkiye’deki büyüme hedefi her zamankinden daha güçlü. Generali Sigorta olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizde hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER