18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Fitch, Türk sigorta piyasasına tam not verdi

chart4Fitch Ratings Türk sigorta sektörüne yönelik ele aldığı raporunu açıkladı. Açıklanan raporda Türk sigorta piyasasının güçlü bir şekilde büyüdüğünü belirtti.

Fitch Ratings Türk sigorta piyasasını incelediği raporunu açıkladı. Raporda, Türk sigorta piyasasının ekonomik büyüme, olumlu nüfus yapısı, kentleşme ve büyüyen orta sınıfın yönlendirmesiyle güçlü biçimde büyüdüğü belirtildi.

Kurum aynı zamanda hayat sigortası dışındaki sigorta piyasasının, dört yıl süren olumsuz sonuçtan sonra 2013 yılında 768 milyon TL’ye (260 milyon Euro) ulaşarak güçlü bir şekilde kar ettiğini belirtti. İyileşmenin motor fiyatlandırmalarında dondurulan oranlar, rezerv artışında azalmaya gidilmesi ve yatırım geri dönüşlerindeki olumlu tablondan kaynaklandığı da belirtildi.

Hayat sigortası yeterli güce sahip

Türk hayat sigortası piyasasını 2008-2013 yılları arasında kaydettiği yüzde 13’lük artışla birlikte sürekli yükseldiğini belirten Fitch, piyasanın 2013’te 462 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti.  Hayat sigortası piyasasının yakın vadede karşılaşılabilecek şoklara dayanabilmek için yeterli sermayeye sahip olduğunu belirtilirken, bütün borçları ödeyebilme ile ilgili düzenlemelerin de güçlü olduğunu kaydetti.

Bireysel emeklilikte önemli genişleme öngörülüyor

Raporda Türk emeklilik sistemi yönetim kapsamındaki varlıkların son beş yılda üç kat artarak 25 milyar TL’ye çıktığı kaydedildi. Türk hükümetinin 2013 başlarında tasarrufu teşvik amaçlı başlattığı yüzde 25katkıya dikkat çeken Fitch, bu katkının emeklilik piyasasında önemli bir genişleme meydana getireceğini belirtti ve “Fitch, bunun sigortacılar için büyük bir fırsat olduğuna inanıyor” dedi.

Seçimler kritik olabilir

Sigortacıların bir siyası istikrar dönemi ile sigorta yaptırmayı ve tasarrufta bulunmayı cesaretlendirecek karar ve teşvik politikalarının faydasını gördüklerini belirten Fitch, değerlendirmesinde seçimlerin kritik önem arz ettiğini dile getirdi. Kurum,  “Özellikle Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 Haziranı’nda yapılacak genel seçimlerden sonra herhangi bir siyasi istikrarsızlık, düzenin bozulması, yolsuzluk, yaygın dolandırıcılık ya da önemli bir politika değişikliği, sigorta sektörü üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir ve varlık fiyatları düşerse ödeme gücünü azaltabilir” dedi.  Finanstrend.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER