23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Fındık üreticileri sigorta yaptırmalı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilerini 28 Şubat 2024 tarihine kadar, doğal afetlere karşı devlet destekli tarım sigortası kapsamında güvence altına almaya çağırdı.

Fındığın Giresun, bölge ve ülke için stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan  Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,  bu önemli ürünü korumak adına Tarım Sigortalı Havuzu (TARSİM) çatısı altında sigorta yaptırmaya davet etti.

Karan, üreticilerin zamanında harekete geçerek ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde, ileride oluşabilecek afetlerden kaynaklanan zararlarını karşılayabilecekleri bir fırsatları olacağını vurguladı.

‘İklimsel afetler kayıplara neden oluyor’

Fındıkta yaşanan zirai risklere dikkat çekerek, iklimsel afetlerin her yıl ürünlerde kayıplara neden olduğunu belirten Nurittin Karan, ”Özellikle don, fırtına, sel, heyelan ve dolu gibi risklerin ürün kayıplarına yol açtığını ifade eden Karan, bu tür olumsuzluklara karşı sadece TARSİM sigortasıyla üreticilerin kayıplarını telafi edebileceklerini” vurguladı. 

Devletin yüzde 67’ye varan prim desteğiyle ÇKS başvurusu yapmış her üreticinin, fındık bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırarak gelecekte yaşanabilecek afetlerden kaynaklanacak zararlara karşı korunabileceğini dile getirdi.

Son başvuru tarihi Şubat 2024

Başvuru sürecine dikkat çeken Karan, 2024 yılı TARSİM döneminin 1 Kasım 2023 tarihinde başladığını ve son başvuru tarihinin 28 Şubat 2024 olduğunu hatırlattı.

Üreticilerin, bahçelerinin bulunduğu rakıma ve indirimlere göre ortalama 1-2 Ocaktan alacakları fındık bedeliyle bir dekarlık bahçelerini sigorta yaptırabileceklerini belirten Karan, örneğin 150 metrekarelik bahçesinin bir dekarını sadece 2,7 kilogram fındık bedeli karşılığında sigorta yaptırabileceğini söyledi. Aynı şekilde 250 metrekarelik bahçesini 3,5 kilogram, 500 metrekarelik bahçesini ise 4,4 kilogram fındık bedeliyle sigorta altına alabileceklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER