23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Finans sektörü bulutu sevdi

SAPBigDataSAP, Ovum Araştırma Şirketi’yle dünya çapında 400 banka ve sigorta kurumunu kapsayan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 9-10 Eylül tarihleri arasında Londra’da düzenlenen SAP Finansal Servisler Forumu’nda açıklanan araştırma sonuçlarına göre, finans sektörü hızla bulut bilişime geçiyor.

SAP, Ovum Araştırma Şirketi’yle birlikte hayata geçirdiği bankacılık ve sigortacılık araştırmasını 9-10 Eylül tarihlerinde Londra’daki SAP Finansal Servisler Forumu’nda yayımladı. Türkiye dâhil olmak üzere dünya çapında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Latin Amerika’da 400 banka ve sigorta şirketinin bilgi teknolojileri yöneticileriyle yapılan ankete göre bu sektörlerde bulut teknolojilerine talep büyüyor. SaaS çözümleri (Yazılımın servis olarak sunulduğu çözümler)tüm teknoloji projelerinde ve öncelikli olarak değerlendirilmeye başlandı.

Ovum baş analisti Daniel Mayo “Finansal hizmetler endüstrisinde bulut bilişimin olgunlaştığını görüyoruz. Bulut artık bankalar ve sigortacılar için sadece maliyet avantajı sağlamıyor aynı zamanda büyümenin de katalizörü oluyor. SaaS çözümleriyle (Yazılımın servis olarak sunulduğu çözümler) operasyonlar sadeleşiyor, daha iyi ürünler geliştirmek mümkün oluyor ve yeni pazarlara açılım olanakları doğuyor. Endüstrideki hızlı gelişmeler, SaaS çözümleriyle bankacılığın ve sigortacılığın çehresini de değiştirecek.”

Sigortacıların yüzde 32’si SaaS çözümlerini operasyonlarına entegre etti

Banka ve sigortacılık sektörü yoğun rekabet ve sıkı regülasyonlar altında yüksek tüketici taleplerine yanıt vermeye çalışıyor. Bu sektörlerdeki şirketler bulutla verimliliklerini artırabileceklerini ve buna paralel olarak özellikle SaaS (Yazılımın servis olarak sunulması) söz konusu olduğunda rekabetçi pozisyonlarını koruyabileceklerinin farkına vardılar. Bugüne kadar yatay fonksiyonlarla kısıtlı kalmış SaaS çözümleri, araştırmaya göre günümüzde bankaların yüzde 42’si ve sigortacıların yüzde 36’sı tarafından operasyonların büyük kısmına entegre edilmiş durumda.

sapAraştırmada öne çıkan bulgular şöyle sıralanıyor:

  • Perakende bankacılığı BT yöneticileri bulut yatırımlarında artış öngörüyor. Bankacıların yüzde 42’si, sigortacıların yüzde 32’si, önümüzdeki 18 ay içinde SaaS harcamalarının belirgin erecede yükseleceğini tahmin ediyor.

  • Bankacıların ve sigortacıların yüzde 27’si için SaaS, tercih edilen bulut çözümü. Katılımcıların yüzde 42’si her BT projesi için SaaS çözümlerini incelediklerini belirtiyor. İş kolları arasında karar vericilerin yüzde 49’u SaaS yatırımlarının önümüzdeki 18 ayda belirgin şekilde artacağını öngörüyor. Araştırmaya göre, sigortacılar için bulut yatırımları ekseriyetle operasyonel fonksiyonlara yönelik olacak. Bankacılar içinse büyüme hedeflerine yönelik BT yatırımları öngörülüyor.

  • BT karar vericileri arasında yüzde 80’lik kesim, SaaS tabanlı bulut çözümlerinin şirketleri pazardaki fırsatlara hızlı yanıt verme konusunda desteklediği görüşünde. . yüzde 79 ise pazara adım atacak yeni sektör oyuncularının SaaS sayesinde avantaj kazanacağını düşünüyor.

  • Bankaların ve sigortacıların SaaS çözümlerine yaklaşımında;  ankete katılanların yüzde 36’sı regülasyonlara uyum, yüzde 35’i güvenilirlik ve erişim kolaylığı ve yüzde 31’i mevcut sistemle readaptasyonda yaşanan zorlukları sorguluyor; bu konular (kriterler) karar vericilerin SaaS çözümlerini benimsemesinin önüne geçebiliyor.

Finansal hizmetler sektörünün bulutla buluşmasına SAP liderlik ediyor

Dünya çapında 400 kurumun katıldığı anketin sonuçları, endüstrilerdeki köklü deneyimi bulut portföyüyle buluşturma konusunda SAP’nin gücünü ortaya koyuyor.

SAP Finansal Servisler Global Başkanı Ross Wainwright, “SAP, finans kurumlarının buluta erişimine liderlik ediyor. Müşterilerimizin özel karşılık verebilecek şekilde iş süreçlerini modernize eden bir bulut deneyimi sunuyoruz.” dedi.

SAP Müşterilerinin, tercihlerine göre genel, özel ya da karma buluta geçişlerini hızlandırmak amacıyla kurduğu, IndustryCloud ekibiyle şirketlere teknoloji ve uzmanlık sağlıyor. Bu ekip, SAP HANA Enterprise Cloud çözümlerini uygulama, baştan uca yönetilen abonelik tabanlı bulut servislerini gerçek zamanlı olarak çalıştırma ve kritik iş uygulamalarını büyük veri analiziyle buluşturma konusunda şirketlere destek veriyor.

SAP; insan kaynakları, satış ve satın alma alanlarında hizmet veren endüstrideki en geniş ve en kapsamlı bulut çözümleri portföyünü sunuyor. SAP bu portföy ile Temel bankacılık ve sigortacılık operasyonlarını bulut üzerinde yöneterek, SAP Finansal Servisler Ağı (SAP Financial Services Network) gibi inovatif teknolojiler ile yeni nesil ödeme çözümlerine geçişi kolaylaştırıyor. SAP Finansal Servisler Ağı,(SAP Financial Services Network) bulut üzerinde tasarlanmış bir çözüm oluyor, işletmelerle finans kurumları arasındaki koordinasyonu sadeleştirme ve hızlandırmaya odaklanıyor. Uçtan uca entegre paketlerle finans kurumlarının buluttan ve mevcut kurulu sistemlerinden daha fazla verim almasını sağlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER