4 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img

Fenerbahçe'de sigorta dönemi

salih ucan

Fenerbahçe Spor Kulübü devreye soktuğu yeni metot ile kiralık olarak gönderdiği futbolcuları sigortalatıyor. Sarı-lacivertli kulübün sigortalattığı kiralık oyuncular kapsamında Salih Uçan’ın sigorta değeri 15 milyon, Stoch’un ki ise 5 milyon Euro.

Salih Uçan’ın ardından Miroslav Stoch’u Birleşik Arap Emirlikleri’nden Al-Ain takımına kiralayan Fenerbahçe’de ilginç bir metot devreye sokuldu. Sarı-lacivertli kulüp, kiralık olarak gönderdiği futbolcuları öncelikli olarak belirlediği rakamlar doğrultusunda sigortalatıyor.

Akşam Gazetesi’nden Alaattin Metin’in bugün kaleme aldığı haber şu şekilde:
F.Bahçe’nin resmi sitesinde “Stoch’un Birleşik Arap Emirlikleri’nden Al-Ain takımına bir yıllık kiralık verildiğini” okuyunca şaşırmadım. Çünkü elinde fazla yabancı olduğu için F.Bahçe kadroyu sekize indirmek zorunda. Ama Stoch’un 2016 yılında biten sözleşmesinin 2018’e kadar uzatılması ve arkasından da kiralık verdiği oyuncusunu isteyen kulübe 5 milyon Euro da sigorta yaptırdığını öğrenince şaşırdım. Çünkü bu bir ilkti.

Aziz Yıldırım için sigorta olmazsa olmaz
F.Bahçe kiraya verdiği oyuncusunu sakatlıklara karşı garantiye almak için 5 milyon Euro sigorta yaptırmayı şart koymuştu. Sonra öğrendim, Roma’ya kiralık verdiği Salih için de 15 milyon Euro sigorta yapılmasını şart koşmuş. Bu şu demek, Başkan Aziz Yıldırım hangi futbolcusunu nereye kiraya veriyorsa, olmazsa olmaz ilk maddesi, futbolcu sağlığını garantiye almak için sigorta yaptırılmasını istiyor.”

Ronaldo için her yıl 4.5 milyon Euro ödeniyor
Fenerbahçe’nin uyguladığı model Avrupa futbolunda da sıkça uygulanan bir model aslında.
Real Madrid’e transfer olduğu dönemde Başkan Perez tarafından bacakları 100 milyon Euro’ya sigortalanan futbolcu Ronaldo, ortaya koyduğu performansla bacaklarının değerini neredeyse ikiye katladı.

Willis Affinity SL” şirketi tarafından bacakları 206 milyon Euro’ya yeniden sigortalanan futbolcu, spor dünyasında bu rakama ulaşan ilk isim oldu. Şirket, Ronaldo futbol oynayamayacak hale gelirse bu parayı oyuncuya ödemek zorunda kalacak. Real Madrid Kulübü’nün bu sigorta için her yıl sigorta şirketine 4.5 milyon Euro ödemesi bekleniyor.

Gareth Bale de sigortalı futbolculardan
Tottenham’dan transfer ettiği Gareth Bale’i kalıcı sakatlık veya ölüme karşı sigortalattıran Madrid Kulübü, sigorta şirketine her yıl 1 milyon Euro ödeyecek. Galli futbolcunun sakatlanarak futbolu bırakması veya vefat etmesi halinde Real Madrid kulübü, bu futbolcuya ödediği miktarın tamamını sigortadan alabilecek.

Sigorta yaptıran sporcular sadece Bale ve Ronaldo değil. Dünyada, farklı spor dalından birçok sporcu kendini sigortalattırıyor.

  1. Kimi Raikkonen (Formula 1): Fin pilot, gözlerini 13.3 milyon Euro karşılığında sigortalattırdı.
  2. Tiger Woods (Golf): Golf dünyasının bir numarası Woods, kendisine şöhret getiren sihirli ellerini 11.1 milyon Euro karşılığında sigorta kapsamına aldırdı.
  3. Valentino Rossi (Moto GP): İtalyan pilot Rossi ise bileklerine 8.9 milyon Euro’luk sigorta yaptırdı.
  4. Lebron James (Basketbol): NBA yıldızı Lebron James, her bir parmağı için 7.4 milyon Euro’luk bir rakamı gözden çıkardı.
  5. Iker Casillas (Futbol): Real Madrid’in yıldız kalecisi Iker Casillas’ın elleri ise 7.5 milyon Euro’luk bir sigortaya sahip.
  6. David Beckham (Futbol): Futbol dünyasının fenomen ismi Beckham’ın futbol oynadığı dönemde bacakları 148 milyon Euro’luk bir sigortaya sahipti. Yakışıklı futbolcunun yüzü ise 40 milyon Euro’luk bir değere sahip.
  7. Lionel Messi (Futbol): Dünya futbolunun bir numarası olarak gösterilen Messi’nin bacakları ise 50 milyon Euro değerinde.

FUTBOLARENA.COM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER