17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Enflasyon rakamları son 8 ayın en yüksek seviyesinde

acente rapor sigortaTÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Rapora göre enflasyon Mart ayında, son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı TÜİK, çekirdek enflasyonun Mart ayında yüzde 9.12 ile Nisan 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığını belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rapora göre enflasyon Ağustos 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Rapora göre enflasyon tüketici fiyatlarında geçtiğimiz yılın Mart ayına göre yüzde 8.39 oranında yükseldi, yurt içi üretici fiyatlarında ise bu oran yüzde 12.31 oldu. TÜİK, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına devam etmesi gerektiğini belirtti.

TÜİK’in açıkladığı yurtiçi üretici ve tüketici fiyat endekslerine göre, Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1,13’lük, Yurtiçi Üretici Fiyat endeksi ise yüzde 0.74 oranında bir artış gösterdi.

Aylık en yüksek ve en düşük oran grupları
Aylık en yüksek artış yüzde 2.49 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşirken, aylık düşüş gösteren tek grup yüzde 0.02 ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

Yıllık en yüksek artış ulaştırma grubunda gerçekleşti
TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre lokanta ve oteller yüzde 12.51, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde10.12, eğitim yüzde 9.98, eğlence ve kültür yüzde 7,97 artış gösterdi. Yüzde 13.74 oranında bir atışla ulaştırma yıllık en yüksek artışı gösteren grup oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER