23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

EGM nin dönem başkanı Deniz Yurtseven oldu

denizyurtsevenMetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, 22 Ekim 2013 itibariyle Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Bir yıl süreyle bu görevi yürütecek olan Deniz Yurtseven, “2013 başında yürürlüğe giren yeni düzenlemelerle önemli bir ivme yakalayan bireysel emeklilik sektörü, istikrarlı büyümesini sürdürecek” dedi.
Türkiye’nin genç ve başarılı emeklilik şirketlerinden olan MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Genel Müdürü Deniz Yurtseven, 22 Ekim 2013 itibariyle Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Başkanlık görevini bir yıl boyunca sürdürecek olan Deniz Yurtseven, bireysel emeklilik sisteminin (BES) Türkiye’deki potansiyeli ile gelecek yıllar için umut verdiğinin altını çizdi.
“Sektör olarak büyüyoruz”
EGM Yönetim Kurulu’ndaki Başkanlık göreviyle ilgili açıklama yapan Deniz Yurtseven şunları söyledi: “Sektörümüzün çatı kuruluşu olan Emeklilik Gözetim Merkezi 10 Temmuz 2003 tarihinde kurulmuştu. 2013 yılının ilk ayında yürürlüğe giren %25 devlet katkısıyla birlikte Bireysel Emeklilik pazarı hızlı bir şekilde büyümeye başladı.  2013 yılı Ocak ayından bu yana sisteme giren yeni katılımcı sayısı 2012 yılı ilk 10 ayına kıyasla yaklaşık 2,5 kat daha fazla büyüyerek toplamda 4 milyona yaklaştı. Sektör olarak buna benzer bir performansı fon büyüklüğünde de yakaladık.  2012 yılsonu itibariyle 20 milyar TL olan fon büyüklüğü 2013 Ekim ayı sonunda 25 milyar TL’yi aştı. Bireysel emeklilik sektörüne hız getiren bu büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini bekliyorum. “

Finans ve sigorta tecrübesi geniş
1965’te doğan Deniz Yurtseven, Marmara Üniversitesi’nde ekonomi dalında lisans ve işletme dalında yüksek lisans yaptı. Kariyerine 1990 yılında Pamukbank Menkul Değerler A.Ş.’de uzman olarak başlayan Yurtseven, 1995 yılında Ekinciler Menkul Değerler A.Ş.’de Pazarlama Müdürlüğü görevine getirildi. 1998 yılında Merrill Lynch’te (ABD) Vadeli İşler Piyasası alanında çalışmalarda bulunan Yurtseven, 2000 yılında Axa Oyak Sigorta’da Kurumsal Satış Müdürlüğü, 2002 yılında da Oyak Emeklilik Satış ve Pazarlama yöneticiliği görevlerini yürüttü. Yurtseven, 2004 yılında DenizBank Banka Sigortacılığı Grup Müdürlüğü görevine atandı. 2007 yılı Mart ayında DenizEmeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevine atanan Yurtseven, DenizEmeklilik ve American Life’ın,  MetLife Emeklilik ve Hayat A.Ş. çatısı altında birleşmesinin ardından aynı görevleri yürütmeye devam ediyor. Yurtseven, bu görevlerinin yanında halen şirketin Suç Gelirleriyle Mücadele ve Terörün Finansmanının Engellenmesinden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER