20 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img

Elvan Atalay: “Yabancı uyruklu bir kişinin minimum teminatlı sağlık poliçesi 600 TL”

elvan atalayTürkiye’ye çalışma ve oturma amaçlı gelen yabancı uyruklu vatandaşlar özel sağlık sigortası sunan şirket olduklarını kaydeden Güneş Sigorta Sağlık Sigortaları Grup Müdürü Elvan Atalay, ikamet izni almak isteyen bir kişinin yaptırması gereken minimum teminatlı bir sağlık poliçesinin ortalama priminin 600 TL olduğunu söyledi.

Hayatımız Sigortalı

Hayat güzelliklerle dolu olduğu kadar, sağlığımızı tehdit edebilecek birçok riski de barındırıyor. Sağlık sigortaları, meydana gelebilecek sağlık giderleri için tüketicilerin yanında yer alarak, kişilerin yüksek maliyetli sağlık giderlerini karşılıyor. İstenen sağlık kurumunu ve doktoru seçme özgürlüğü sunan sağlık sigortalarından sadece T.C. uyruklu vatandaşlar faydalanmıyor. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, Türkiye’ye çalışma ve oturma amaçlı gelen yabancı uyruklu vatandaşlar özel sağlık sigortası yaptırmadığı sürece ikamet izni alamıyor. Güneş Sigorta da vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da 90 günden fazla Türkiye’de kalacak yabancı uyruklu kişilere yönelik çıkardığı sağlık sigortası ile güvence sağlıyor. Güneş Sigorta Sağlık Sigortaları Grup Müdürü Elvan Atalay, ikamet izni almak isteyen bir kişinin yaptırması gereken minimum teminatlı bir sağlık poliçesinin ortalama priminin 600 TL olduğunu söylüyor.

Hızlı aksiyon alarak istenen ürünü ilk sunan şirketiz”

Yabancı uyruklu kişilere yönelik özel sigorta konusunda da hızlı aksiyon alarak istenen ürünü ilk sunan şirket olduklarını ifade eden Elvan Atalay, “Bugün Türkiye’de oturma izni bulunan 2 milyon 442 bin yabancı var. Yeni başvuru yapacak kişilerin yanında, hâlihazırda ülkemizde yaşayan yabancı uyrukluların da yenilemeleri esnasında özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekecek. Yaptırılacak özel sağlık sigortasının kapsaması Hazine tarafından belirlendi. Buna göre, sigortanın geçerli olduğu anlaşmalı sağlık kurumlarında yatarak tedavi teminatı limitsiz, anlaşmalı olmayan sağlık kurumlarında ise yıllık 20 bin TL ile limitli olmalı. Yatarak tedavi teminatında sigortalının katılım payı yüzde 20. Ayakta tedavide yıllık teminat 2 bin TL limitli, sigortalının katılım payı yüzde 40 olarak belirlendi. Elbette bunlar en dar kapsamlı teminatlar. İsteyen kişi daha üst planlardaki poliçelerden de tercih edebilir” dedi.

İkamet izni almak isteyen bir kişinin yaptırması gereken minimum teminatlı bir sağlık poliçesinin ortalama priminin 600 TL olduğunu söyleyen Atalay, şöyle devam etti: “Bu da sektör için yıllık 1.5 milyar TL potansiyel prim üretimi demek. Sigorta sektörün 2013 yılı toplam prim üretiminin 24 milyar TL olduğunu düşündüğümüzde, sektörümüze yüzde 6 yeni kaynak sağladığını görüyoruz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER