9 Aralık 2023, Cumartesi
spot_img

Elektrik ve Elektronik sektörü istihdamı da hareketlendirdi

secretcv_logoSecretcv.com tarafından yapılan “İş Profili” araştırmasına göre Ekim ayında %10 ile Elektrik ve Elektronik sektörü en çok iş ilanı yayınlayan ilk 10 sektör arasına girmeyi başardı. Bu yükseliş son yılların en göze çarpan istihdam hareketi oldu.

Türkiye’nin lider İK sitesi Secretcv.com, Ekim ayına ait istihdam verilerini açıkladı. Ekim ayında ilan sayıları Eylül ayına göre %9 arttı. Yaz ayları sonrası hareketlenmeye başlayan istihdam Ekim ayında da istikrar gösterdi. Secretcv.comüzerinden 22.400 iş ilanı yayınlandı ve yaklaşık 56.000 kişi istihdam edilmek üzere arandı.

Yıl boyunca “en çok eleman arayan sektörler” listesinde yer alan perakendecilik, Gıda ve tekstil liderliği elden bırakmadı, buna karşın Ekim ayında %10 ile Elektrik ve Elektronik sektörü ilk 10 sektör arasına girmeyi başardı. Bu yükseliş son yılların en göze çarpan istihdam hareketi oldu. %9,5 ile Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektrik Elektronik Teknisyeni en çok aranan pozisyonların başında yer aldı.

Elektrik ve Elektronik sektörü sadece teknolojiyi değil istihdamı da hareketlendirdi!

Teknoloji hayatımızın her yerinde, evimizin her köşesinde, iş hayatımızın vazgeçilmesi, özel hayatımızın eğlencesi. Neredeyse her adımımızda her soluğumuzda teknoloji var. Hal böyle olunca bunun ekonomiye ve dolayısıyla istihdama yansıması kaçınılmaz oluyor.

Türkiye’de elektrik elektronik sanayisinin başlamasıyla birlikte hareketlenen elektrik elektronik sektörü haberleşme cihazlarının gelişimiyle birlikte çok büyüdü ve gelişmişti. Yeniliği, gelişimi ve teknolojiyi temsil eden Elektrik Elektronik sektörü ekonomiye katkı, üretim ve istihdam açısından her geçen gün biraz daha sahne önüne çıkıyor. Elektrik-elektronik sektörü, Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.5 artışla 9 milyar 129 milyon dolarlık ihracata ulaşarak sahnede daha uzun yıllar kalacağının sinyalini de veriyor.

Teknolik İstihdam Home Office ilanlarını da yansıdı!

Mobil iletişim teknolojisi ve internet kullanımının artık neredeyse mecburi olduğu günümüzde iş süreçlerini de değişiklik gösteriyor. Fiziksel olarak bir ortamda bulunma zorunluluğu olmadan iş planlarımız yapabiliyor ve aksiyona geçebiliyoruz. Bu durum “home office” çalışma tarzını destekliyor. Secretcv.com’da yayınlanan ilanların %2’si home office çalışabilecek aday arıyor.

EKİM AYINDAKİ İLANLARIN SEKTÖREL DAĞILIMI

İlanların sektör dağılımı

Mağazacılık / Perakendecilik 14%
Tekstil 11,5%
Gıda 10,5%
Elektrik ve Elektronik 10%
İnşaat 9%
Sağlık/Hastane 8,5%
Otomotiv 7%
Eğitim 7%
İmalat 6%
Turizm 5,5%

İlanların bölüm dağılımı

Satış Temsilcisi 15%
Muhasebe Sorumlusu 11%
Pazarlama/Marketing Uzmanı 10%
Elektrik Mühendisi / Elektronik Mühendisi /Elektrik Elektronik Teknisyeni 9,5%
İnşaat Mühendisi 9%
Müşteri Hizmetleri 8%
Bilgisayar mühendisi 7%
Hemşire 6%
Öğretmen 5,5%
Kasa sorumlusu 5%

İlanların Tip Dağılımı

Tam Zamanlı 63%
Yeni Mezun 11%
Part-time / Dönemsel 8%
Mavi Yaka 7%
Staj 6%
Engelli 3%
Home Office 2%

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER