15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Ekonomik baskılar, sigortacıları inovasyona teşvik ediyor

rapor30’dan fazla ülkedeki ticari /sınaî ve özellik arz eden sigorta piyasa trendleri hakkında detaylı bilgi sağlayan Marsh’ın EMEA Sigorta Piyasa Raporu’na göre Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) sigorta piyasaları, 2013 yılının ilk üç çeyreğinde genel anlamda durağan/sabitliğini korurken; son çeyrek ile yeni yıl yenilemeleri sırasında birçok iş kolu genelinde görülen düşük oranların 2014 yılında aynı eğilimi sürdürmesi öngörülüyor.

Sigorta pazar trendlerini analiz eden Marsh ‘’Insurance Market Report 2014‘’ başlıklı raporuna göre genel mali sorumluluk sigortasında ortalama yüzde 10’a ve sabit kıymet sigortalarında ise ortalama yüzde 15’e varan bir düşüş olduğunu belirtiyor.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu sadece dört ülkede ise (Letonya, Namibya, Sırbistan & Karadağ) ortalama yüzde 10’a varan bir artış görülüyor.

Yönetim kurulu üyeleri ve yönetici sorumluluksigortasıda ortalama yüzde 10’luk bir düşüş benzer bireğilim sergilerken yalnız İtalya’da marjinal bir artış görülüyor.

Şirketlerin satın alma davranışları değişebilir
Rapora göre, EMEA sigorta pazarındaki kapasitenin, tüm zamanların en yüksek seviyesinde seyretmekle birlikte kısa vadede değişme göstermesi beklenmiyor. Yeni yıl sigorta yenileme dönemlerinde zarar geçmişi yüksek ve riskleri çekici müşteriler için sigortacılar arasında yaşanan sert rekabet; alternatif sermaye kullanımının artmasına, geleneksel sigorta pazarı için reasürans taleplerinin azalması ve oranların bölgesel olarak yüzde 10-15 azalmasına yol açıyor.

Rapora göre devam eden ekonomik kaygı ve bütçe baskıları, şirketlerin satın alma davranışlarını değiştirebilir. Buna karşılık olarak sigortacılar, var olan işlerini korumak adına yeni programlar oluşturup, müşteri primlerini azaltma seçeneğine gidebilirler.

Marsh Uluslararası Bölüm Lideri David Batchelor, “Borç kirizi, dünya çapında birçok iş kararı üzerindeki etkisini sürdürüyor. Avrupa, bir tarafta ekonomik iyileşmenin ortasında olan kuzey ülkeleri, diğer tarafta kötü ekonomik koşullarla mücadele eden Akdeniz ülkeleri arasında kalmış durumda. Sigorta sektörünün umut ettiği gibi primlerin yükselmediği bir ortam göz önüne alındığında risk seçimleri ve poliçeler çok daha büyük önem arz ediyor. Sigortacılar risklerini azaltmak adına çok daha geniş ölçekte ve kapsamlı bilgi talep ediyor, bu da yenileme dönemlerinde en uygun oranları korumak için kapsamlı ve detaylı risk yönetimine olan ihtiyaca vurgu yapıyor” açıklamalarında bulundu.

Marsh raporundan yer alan diğer bulgular şöyle:
*Yönetmeliklerin şirket kararları ve operasyonları üzerindeki ciddi etkisi sürüyor. Daha güçlü ekonomilerde olası sermaye piyasası yatırımların önünü kapamamak adına düzenleyiciler, yönetmeliklerin önerilme şekillerini yeniden gözden geçirmeye başladılar.
*Şirketler maruz kaldıkları riskleri daha çok öğrendikçe, siber risk sigorta ürünleri ile ilgili sorularını da artırıyor. Belirsiz ekonomik koşullar ile bunu takip eden bütçe kısıtlamaları göz önüne alındığında az gelişmiş ülkelerdeki müşteriler için siber riskin önemli bir öncelik haline gelmesi biraz daha zaman alabilir.
*Arap Baharı sonrasında, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde, kurumlar politik belirsizliklere karşı bir korunma yöntemi arıyorlar. Libya ve Mısır’da devam eden siyasi huzursuzluk ile Suriye’de süregelen iç savaş, bu endişeleri artırıyor.

Marsh’ın yıllık EMEA Sigorta Piyasa Raporu 30’dan fazla ülkedeki ticari /sınaî ve özellik arz eden sigorta piyasa trendleri hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER