20 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img

Ekim 2023’te ikinci el genç araçların satışları yüzde 19 arttı

Quick Finans tarafından yayınlanan 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Ekim ayı verilerine göre, 2. el otodaki daralmaya karşın genç araç satışları artarken 2. el satış süresi uzamaya devam ediyor.

Quick Finans 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Ekim ayı sayısını yayınladı. SmartIQ iş birliği ile hazırlanan ve ikinci el online satış ve ihale platformlarından elde edilen verilere dayanarak hazırlanan raporda, gerçekleşen satış rakamları, satış yaşlarındaki değişim, satış fiyat ve satış hızı değişimleri değerlendirildi.

2 yaşa kadar olan 2.el araç satışları artmaya devam ediyor

 Elde edilen verilere göre, 0 km araç bulunurluğunun artmasına bağlı olarak, 2 yaşa kadar olan 2.el araç satışları geçen yıla göre yüzde 19 artarken 8-15 yaş aralığındaki araçlarda yüzde 48 daraldı. Buna ek olarak artan faiz oranlarını tolere etmeye yönelik distribütör kampanyalarının başlaması da genel olarak 2.el araçların satışlarındaki düşüşte etkili oldu.

Ortalama satışta kalma süresi uzadı

Ekim ayında araç fiyatlarının bir önceki aya göre Euro bazında yüzde 2 gerilediği belirtilen raporda, fiyatların TL bazında yatay seviyelerde seyrettiği belirtildi. C ve D segment araçlarda ise TL bazında araç fiyatları yüzde 1 gerilerken, Euro bazında gerileme yüzde 4’e ulaştı. 

2023 Ekim ayında satışlar bir önceki aya göre yüzde 11 düşerek, aylık toplam satış adedi 2023 yılı içinde ilk defa 300.000 adedin altına geriledi. Bununla birlikte, “Ortalama Satışta Kalma Süresi” Eylül ayında segmentler bazında 53 günken, Ekim ayında 58 günü buldu. 2022 yılının aynı döneminde bu süre 38 gündü. 

“Yatırım amaçlı talebin yerini ihtiyaç talebi almaya başladı”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Marcar Yönetim Kurulu Başkanı Nevruz Çırak, “2023 yılına güçlü başlayan otomotiv sektörü, ODD verilerine göre 3. çeyrek sonunda 857 bin adet toplam araç satışı gerçekleştirerek bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 artış göstermiştir. 2023 yılında yaşanan seçim ortamı, makro ekonomik belirsizlikler ile döviz kurundaki beklentiler piyasanın gelişiminde önemli rol oynadı ve yıl boyunca otomotiv satışlarını hızlandırdı. Bu dönemdeki ekonomi politikaları ve makro ihtiyati tedbir uygulamaları çerçevesinde, yatırımcıların getirilerini koruma amacıyla farklı varlıklara yönelmesiyle yatırım amaçlı alımlarının da desteği araç satışlarında rekor getirdi. Son aylardaki faiz artışları yanında otomotiv piyasasına getirilen tedbirler sonucunda yatırım amaçlı talebin yerini ertelenmiş ihtiyaç talebinin aldığını da söylemek mümkün” dedi.

“Kasım ayı araç almayı düşünenler için doğru zaman olabilir”

Quick Finans’ın iş ortaklarından İsmail Çalmaz Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çalmaz ise 2023 yılının son çeyreğinde otomobile olan talebin azalmasından ve beklenen sıfır otomobillerin ülkeye giriş yapmasından kaynaklı sıfır otomobillerde peş peşe kampanyalar ve fiyat indirimleri başladığını aktararak “Ekim ayında başlayan ve kasım ayında devam eden uygun fiyatlı sıfır otomobil kampanyaları, uygun kurlarla distribütör stokuna giren araçları satın almayı bekleyen kişiler için alım fırsatı oluşmasına neden oldu. Sıfır kilometre araçlardaki fiyat düzenlemelerinden ikinci el araçlar da nasibini aldı. Son iki ayda ikinci el araç fiyatları da ortalama yüzde 15-20 arasında geriledi. Bu durum ikinci el araçlar için de bir alım fırsatı yaratması yanında, herkeste fiyatların biraz daha düşeceği yönünde bir beklentiyi de oluşturdu. Bununla birlikte, gerek distribütörlerin ellerindeki 2023 model araç stokunun azalması, gerekse Ekim ayının son haftasında Merkez Bankası’nın, piyasalara politika faizini artırmaya devam edeceği sinyali vermesine bağlı olarak borçlanma maliyetlerinin de artmaya devam edecek olması, galerilerin ve yetkili satıcıların tekrar araç stokunu artırma isteğini ortaya çıkartarak, 2. el otomobillerdeki fiyat düşüşünün durmasına neden oldu. Bundan dolayı kasım ayının araç almayı düşünenler için harekete geçmesi gereken doğru zaman olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER