17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

“Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz” projesi, 1000 öğretmen hedefini aştı

2018 yılında Z Zurich Vakfı katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Derneği (TED) ortaklığıyla hayata geçirilen ‘Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz’ projesiyle Cumhuriyetin 100. yılında 1000 öğretmen hedefine ulaşıldı.

Z Zurich Vakfı katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Derneği (TED) ortaklığıyla hayata geçirilen ve 5 yıldır devam eden ‘Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz’ projesiyle Cumhuriyetin 100. yılında 77 farklı il ve 938 köyden toplam 1138 öğretmene, bu öğretmenler aracılığıyla 30 binden fazla öğrenci ve 150 binden fazla aile bireyine ulaşıldı.

Türk Eğitim Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, 2018’de 50 öğretmenle başlayan ve bugüne kadar 77 farklı ilden 1138 köy öğretmenin dahil olduğu ‘Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz’ projesi, Cumhuriyetin 100. yılında 1000 öğretmen hedefini aştı.

Sosyal girişimcilik odağında öğretmenlere özgü geliştirilen modül, öğretmenlerin girişimcilik potansiyellerini harekete geçirecek ve bu yönde kilit roller üstlenebilmelerine destek olacak eğitimleri içeriyor. Bu eğitimlerle projedeki öğretmenlerin sosyal fayda odaklı fikirler aracılığıyla okullarındaki, köylerindeki, ilçelerindeki sosyal sorunların çözümünde destekleyici bir rol üstlenmeleri amaçlanıyor.

55 proje fikri geldi

5 yıldır değişimin rehberleri olan öğretmenlere destek veren ‘Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz’ projesi kapsamında, öğretmenlerin bulundukları bölgenin birer girişimcisi olmalarının hedeflendiği “Sosyal Etki Yaratan Öğretmen Modülü” eğitimleri 11-16 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul’da tamamlandı.

Eğitimlerin ardından öğretmenler, uzman mentorların desteği ile kendi projelerini tasarladı. Eğitim süresince akran zorbalığını önlemekten biyolojik çeşitliliğin korunmasına, yerel üreticilerin desteklenmesinden kadın sağlığı ve aile planlamasına kadar pek çok farklı alanda toplam 55 proje fikri geldi.

Projenin bundan sonraki etabında öğretmenlerin kendi sosyal fayda odaklı projelerini hayata geçirerek yerel kalkınmaya destek olmaları hedefleniyor.

Öğretmenler öncülüğünde gerçekleşecek bu girişimlerin ‘Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz’ projesinin en önemli yanlarından biri olarak topluma fayda sağlaması bekleniyor.

“Toplumlar için en iyi sigorta poliçesi kadın ve çocuklara yapılan yatırımdır”

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Ercan Yıldız, öğretmenliğin çocukların hayatında iz bırakma sanatı olduğunu ve sınıf öğretmenlerinin ise en etkin iz bırakanlar olduğunu belirtti.

Z Zurich Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Yılmaz Yıldız da toplumlar için en iyi sigorta poliçesinin kadın ve çocuklara yapılan yatırım olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:“Projemiz için ayırdığımız kaynakla, okul binaları inşa edebilir, güncel teknolojilere yatırım yapabilirdik ama biz şundan çok eminiz ki eğitimde fırsat eşitliği adına yapılacak en doğru yatırım geleceğimizi emanet ettiğimiz siz değerli öğretmenlerimize yapılan yatırımdır. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında 1000 kadın öğretmene ulaşmaktı. Bugün projemizde sizlerle birlikte 1138 kadın köy öğretmen ile hedefimizi aştık ve sizlerin aracılığıyla 34 bin 140 öğrenci ve 170 bin 700 aile bireyini desteklemenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise 2018’den beri yürüttükleri projelerinde 1000 öğretmen hedefine ulaşmalarının Cumhuriyetin 100. yıl coşkusuyla birlikte yaşamanın ayrı bir mutluluk olduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER