26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Dünya Sigorta Sektörünün gözü Türkiye’de 

Dubai’de 20. kez düzenlenen Dünya Sigorta Kongresi’nde, Türkiye sigorta piyasasının tanıtılması ve Türkiye’ye reasürans kapasitesinin sürdürülmesi konularının ele alınması bakımından önemli bir organizasyon olarak dikkat çekti. 

20. kez düzenlenen Dünya Sigorta Kongresi, Ortadoğu, Asya, Afrika, Avrupa ve Türkiye’den 1000’in üzerinde sigortacı ve reasürörü buluşturdu. 29-30 Nisan tarihlerinde Dubai Atlantis The Palm’da düzenlenen kongrede, ilk kez Türkiye’ye özel bir oturum açıldı. 

Kongrede yabancı reasürörlere Türkiye sigorta piyasasının tanıtılması ve Türkiye’ye reasürans kapasitesinin sağlanması gibi önemli konular ele alındı. Türkiye hesabının moderatörlüğünü Howden Bölge CEO’su, Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği (SBD) Yönetim Kurulu Üyesi Atınç Yılmaz yaparken, SBD Başkanı Cenk Ecevit, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birlik Başkanı Uğur Gülen ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) Başkanı Phil Story rol aldı.

Türkiye 20 Milyar Dolarlık  Prim Üretiyor 

Kongre ve Türkiye’nin haklarında değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “70’in ülke üzerinde dağıldığı bölgede en büyük buluşma noktası olan kongrede, Türkiye sigorta piyasası hakkında ilk Defa özel bir kayıt düzenlendi. Bu kayıt konferansının en çok takip edilen ve popüler oturumlarından birisi oldu. Türkiye’ye olan ilginin ne kadar güçlü olduğu bu oturum ile bir kez daha yaşamıştı. Bugün Türkiye’nin 20 milyar doların üzerinde prim üretimi ile bölgesinde ve büyük sigorta pazarları varlığına ulaşan, gelecekte daha da önemli hale gelir net bir şekilde tamamlandı” dedi. 

“Howden Türkiye olarak da üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

Türkiye’nin prim üretiminin 50 milyar dolara çıkabilme potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bu potansiyel konusunda aslında herkes hemfikir. Ancak Türkiye’nin, bölgedeki lider oyuncu olabilme ve daha çok rol oynama vizyonu ile hareket etmesini söylememiz gerekir. Türkiye boyutu, jeopolitik konumu, tarihi ve en önemlisi dinamik ve kaliteli insan kaynağı ile bunu yapabilecek güçte. Türkiye’de çok ciddi bir sigorta sanayisi durumunda. Bunu 15 yıl boyunca bir süredir global pazarlarda sigortalı olarak yöneticilik yapan, Türkiye’nin yetiştirdiği biri olarak çok net bir şekilde görebiliyorum. Howden Türkiye olarak da üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sigorta şirketimiz iş ortaklarımıza katkı sağlamaya devam ediyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER