16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

'Doğru fiyat veren kâr eder'

insurance__ (1)Mazars Denge Denetim Ortağı, Sigortacılık Bölüm Başkanı Aylin Beydemir, sigortacılığın fiyatlamayla başlayan bir alan olduğunu bu nedenle doğru fiyatlama yapan şirketlerin kâr etmemesi için bir neden olmadığını söyledi.

Yakup SAYAR / DÜNYA

Denetim ve müşavirlik firması Mazars Denge’nin Denetim Ortağı ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Aylin Beydemir, sigorta şirketlerinin en önemli departmanın underwriting bölümleri olduğunu bildirerek “Danışmanlık verdiğimiz firmalara çok iyi işleyen underwriting departmanlarının olması gerektiğini anlatıyoruz. Çünkü riski iyi hesaplayıp doğru fiyat veren şirketlerin kar yazabildiğini görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin önde gelen denetim ve mali müşavirli firmalarından Mazars Denge’nin Denetim Ortağı ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Aylin Beydemir ile Türkiye sigorta sektörünü konuştuk.

Mazars Denge olarak Türkiye’nin en köklü denetim ve müşavirlik firmalarından biri olduklarını belirterek sözlerine başlayan Beydemir, “Benim uzmanlık alanım finans ve sigorta tarafı. Mazars’a katılalı 1 yıl oldu. Fakat 14 yıldır sektördeyim. Şirketimiz bugün içlerinde sektörün önde gelen şirketlerinin de olduğu birçok sigorta firmasına hizmet veriyor. Türkiye sigorta sektörü gelecek vaad eden bir sektör ve bunu hemen hemen herkes dile getiriyor. Genç bir nüfus var ve sigorta ihtiyacı ise her geçen gün artıyor. Fakat tasarruf bilinci henüz oluşmamış olması nedeniyle sigortalanma oranı henüz istenen seviyelerde değil. Bireysel Emeklilik son zamanlarda daha lokomotif bir alan olarak dikkat çekiyor ve bizlerde BES’teki güzel gidişin süreceğini düşünüyoruz” dedi. Sektörün genel sorunu olan karsızlık problemine yönelik düşüncelerini sorduğumuz Beydemir, sigortacılığın fiyatlamayla başlayan bir alan olduğunu belirterek, “Müşteri size risk transferi için geliyor. Riski iyi hesaplayıp, iyi fiyatladıktan sonra kar etmemeniz için neden yok. Fakat geçmişte yıllarca sektörün lokomotifi olan trafik branşında pazar payı mücadelesi nedeniyle yaşananlar, şirket büyükse ürettiği primle ölçülmesi, kâra hiç bakılmaması ve gelinen durum. Denetçi kimliğimizle değil ama danışmanlık yaptığımız zaman, müşterilerimizin prosedürlerini, fiyatlamalarını gözden geçirdikten sonra neler yapılabileceğini anlatıyoruz. Burada önemli olan şirketin hedefi nedir, poliçe geldi yapalım değil de tüm inceliklerini göstermeye çalışarak iyi bir underwriting departmanı olması gerektiğini anlatıyoruz” diye konuştu.

Düzenlemeler yabancı yatırımcılar sayesinde oldu
Sektöre yabancı ilgisini ve yabancıların sektöre neler getirdiğini sorduğumuz Aylin Beydemir, “Yabancı yatırımcı geldikçe sektörün daha da iyiye gideceğini düşünüyorum. Bakın yazılan zararlar kendini cover etmeye başladı. Zararlar temizlenmeye başladı. Son düzenlemelerle bazı şeylerin normal hale dönmeye başladığını düşünüyorum ve bunun da yabancıların sayesinde olduğunu düşünüyorum. Yerli oyuncular prim odaklı düşünerek hareket ederken, yabancılar daha uzun vadeli bakarak hareket ediyor. Hazine’nin düzenlemelerinin de hakkını vermek lazım tabiki. Bunlarla birlikte durumun daha da iyiye gideceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Beydemir’den

• Biz Türkler maalesef, yasak seven ve zorunlu olan şeylerle birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Buna DASK örneğini verebiliriz.
• Sigortaya güven anlamında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Bilinçlendirme anlamında bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.
• Benim beklediğim bir konsolidasyonun mutlaka olacağı. Allianz ile Yapı Kredi en güzel örnek.
• Allianz’ın son hamlesini yaşayıp göreceğiz. Aldığı şirket pazar payında çok iyi konumda.
• Düzenleme olmak zorunda. Sigorta başıboş bırakılacak bir alan değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER