26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Doğal afet hasarına karşı kapsamlı güvence yapılmalı

Dijital sigorta platformu sigortaladım.com, gerçekleştirdiği “doğal afetlerde sigorta bilinirliği” kamuoyu araştırmasına göre katılımcıların yüzde 63’ü, DASK’ın neleri kapsadığını bilmediğini ortaya koydu. 

Türkiye’de sigorta bilinci her geçen gün artsa da, zorunlu olarak yapılması gereken deprem ve trafik sigortalarında dahi hala gerekli bilgi ve bilinç seviyesine ulaşılamadı. Doğal afetlerin etkisi, deprem sigortası satın alma eğilimini artırırken kullancıların hangi sigorta ürününü satın alması gerektiğini ve bu ürünlerin teminat kapsamlarını çok iyi bilmesi gerekiyor. DASK, deprem gibi afetler sonucunda binada oluşan zararları karşılarken konut sigortası ise hem binada meydana gelen zararları hem de içerisindeki eşyaların zarar görmesinden dolayı ortaya çıkan zararı karşılıyor. DASK poliçeleri yalnızca deprem ve depreme bağlı sebeplerle oluşan sel, yangın ve sair kayıpları güvence altına alırken konut sigortası ise sigortalının talebi veya ihtiyacı ile yangın, sel, su baskını ve diğer riskler çoğaltılarak sözleşmeye eklenebiliyor.

Sigortalıların yüzde 63’ü, DASK’ın neleri kapsadığını bilmiyor

sigortaladım.com, gerçekleştirdiği “doğal afetlerde sigorta bilinirliği” kamuoyu araştırmasına göre katılımcıların yüzde 63’ü, DASK’ın neleri kapsadığını bilmediğini ortaya koydu. Kapsamı bildiğini belirten katılımcıların yüzde 88’i binanın tamamen ya da kısmi olarak zarar görmesinin sigorta kapsamında olduğunu belirtirken yüzde 30-40’lık bir kesimi ise taşınır mal eşya vb. kayıplar, enkaz kaldırma masrafları, kira kaybı ve manevi tazminat masrafları gibi “kapsam dışındaki” seçeneklerin de DASK’a dahil olduğunu düşünüyorlar. Gereklilik halinde zararlarının tazmin edileceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 33. Kapsamlı bir güvence adına DASK’a ilave olarak yaptırılması önerilen “ilave konut ve eşya sigortası” yaptırmayanların oranıysa yüzde 74. DASK Zorunlu Deprem Sigortası’na duyulan güvenin de sorulduğu araştırmada, katılımcıların yüzde 31’i DASK’a güven duyuyorken yüzde 31’i ise kararsız olduğunu belirtti.

DASK’la birlikte konut poliçesi de alınmalı

sigortaladım.com Genel Müdür Yardımcısı Orçun Kızıltepe, “DASK gibi zorunlu olmasa da konut poliçeleri, kullanımı yaygın hizmetlerden biri. Çünkü DASK sigortasına göre çok daha kapsamlı, nitelikli ve ihtiyaca yönelik sigortalama yapılmasını mümkün kılıyor. Dolayısıyla ev sahipleri DASK yaptırdıktan hemen sonra vakit kaybetmeden konut poliçesi de imzalayarak mülklerini koruma altına almalılar. Örneğin deprem sonucu ortaya çıkan hasarların maddi karşılığı, belirlenen tavan limiti kadardır ve aşması durumunda DASK güvencesi altında değildir. Ek konut poliçesi yapıldığındaysa hem kalan tutarın tamamlanması söz konusudur hem de  eşya vb hasarlar da güvence altında olduğundan, sigortalının mağduriyeti tam anlamıyla giderilir” diye konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER