16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Devlet, BES e 984 milyon katkı payı ödedi

besHazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılımda 2013 yılında 360 bin artış yaşandığını belirtti. Genç, devletin sağladığı yüzde 25’lik katkının bu artışta önemli bir faktör olduğunu kaydetti. Doğu Karadeniz Tüm Sigorta İstihsalcileri Derneği (TÜSİD) tarafından düzenlenen panelde konuşan Ahmet Genç, 1 Ocak-10 Ekim 2013 döneminde Türkiye’de BES’te katılımcı sayısında 360 bin artış yaşandığını açıkladı.Devletin verdiği yüzde 25’lik katkının bu patlamada etkisi olduğunu ifade eden Genç, yüzde 25 katkı payı olarak bugüne kadar 984 milyon TL ödeme yapıldığı bilgisini verdi. DASK kontrol mekanizmasında yapılan düzenlemeden sonra bu alandaki sigorta poliçelerinde de yüksek artış olduğunu söyleyen Genç, kanundan önce 3 milyon 900 olan poliçe sayısının 5 milyon 900′e yükseldiğine dikkat çekti.

“Sigorta şirketleri dışarıya açılsın”
Sigortacılık sektöründe son 2 yılda yapılan düzenlemelerin karşılığını aldıklarını dile getiren Genç, yurtdışındaki gurbetçilere de bazı haklar tanındığını hatırlattı. ‘Mavi kartlılar’ olarak tanımlanan yurtdışındaki çalışanların da BES’e katılabileceklerine değinen Genç, şirketlere bu konuda yurtdışına açılmaları önerisinde bulundu. Genç, sigorta sektöründe cezaların da artırıldığını, böylece dolandırıcılıkların yaşanmasının önünün kesilmeye çalışıldığını sözlerine ekledi.

“Sigorta sektörünün istihdama ihtiyacı var”
TÜSİD Başkanı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Üyesi İbrahim Sertel ise, Türkiye genelinde sigorta sektörünün istihdamda büyük açığı bulunduğunu söyledi. Sertel, gerek bölgede gerekse yurt çapında sektör olarak genç istihdama ihtiyaç duyduklarını belirterek, “2 bin 500-3 bini aşkın genci sektörümüz istihdam edebilir. Sigorta sektörümüzün büyümesine paralel olarak nitelikli istihdam ihtiyacımız da artmaktadır” şeklinde konuştu. haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER