23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Deprem bölgesi 2024’te yeni yatırımlarla ayağa kalkacak

Deprem bölgesi, 2024 yılında bölgede yapılacak yeni yatırımlarla yeniden ayağa kalkacak. 2024 Yılı Yatırım Programı’ndan alınan bilgilere göre deprem bölgesinde özellikle tarım, imalat, eğitim, ulaştırma, turizm ve konut gibi birçok alanda yatırım gerçekleştirilecek.

Deprem bölgesi 2024 yılında yeni yatırımlarla yeniden ayağa kalkacak. Bu kapsamda hazırlanan 2024 Yılı Yatırım Programı’na göre bölgeye önemli oranda yatırım yapılması planlanıyor. Bu yatırımlar özellikle tarım, imalat, eğitim, ulaştırma, turizm ve konut alanlarında yoğunlaşacak. Programa göre tarım alanında, taşkın koruma işlemleri kapsamında, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce 11 ilde yürütülecek deprem onarımları için 2 milyar lira ayrıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 2025’te tamamlanması planlanan “Deprem Sonrası İskenderun Balıkçı Barınağı Yapımı Projesi” için ise 208 milyon lira harcanması planlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Deprem Bölgesindeki Sanayi İşyerlerinin Yapımı Projesi” de öne çıkan yatırım başlıkları arasında yer alıyor. Bu proje için 2024’te 5 milyar lira ayrıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünce, demir yollarında deprem nedeniyle oluşan hasarlarının giderilmesi için 11 milyar liralık yatırım öngörülüyor, projenin 2027’de tamamlanması planlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 12 ilde yürüttüğü “Türkiye Deprem Sonrası İyileşme ve Yeniden İmar Projesi” çerçevesinde 2024’te yaklaşık 6 milyar liralık yatırım yapılması hedefleniyor. Bakanlıkça yürütülen bir diğer proje olan “Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma” kapsamında da 3,7 milyar lira harcanacağı tahmin ediliyor.

Eğitim ve kültüre 7.5 milyar liralık yatırım

Depremden etkilenen illerde eğitim ve kültür yatırımları da yapılacak. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığınca, bölgedeki 11 ilde çelik yapılı okul inşası için 7,5 milyar liralık yatırımın hayata geçirilmesi bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının deprem bölgesindeki kültürel varlıkların bakımı, onarımı, çevre düzenlemesini içeren projeleri için bu yıl 1,4 milyar lira ayrıldı. Bu kapsamda Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana’daki hasarlı müzeler onarılacak. Ayrıca; Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa ve Osmaniye’de toplamda 66 bin 800 metrekarelik kütüphanenin onarımı da bir diğer proje olarak dikkati çekiyor. Söz konusu çalışmalar için bu yıl 200 milyon lira harcanması öngörülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER