29 Kasım 2023, Çarşamba
spot_img

Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartları yürürlükte

yatTicari amaçlı yolcu taşıyan tüm deniz araçları için zorunlu olan Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartları 13 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), ticari amaçlı yolcu taşıyan tüm deniz araçları için zorunlu olan Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarının 13 Ağustos 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, ticari amaçlı yolcu taşıyan deniz aracında, duraklamalar da dâhil olmak üzere, meydana gelecek bir kaza, sabit ve yüzer cisimlere çarpma ve çatma sonucunda, seyahat eden yolcuların veya üçüncü şahısların uğrayacakları bedeni ve maddi zararlara ilişkin işletmecinin (işletenin) ya da donatanın tazminat sorumluluğunu teminat altına alıyor.

Kaza, zarar görenlerin ölümüne sebebiyet verdiği takdirde, söz konusu sigorta aynı zamanda ölenin yardımından mahrum kalanların destekten yoksun kalma tazminatını da karşılıyor. Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, sakatlık teminatı, tedavi giderleri teminatı ve maddi hasar teminatı da içeriyor.

Kapsam dışında kalan haller

Sigortalı veya sigorta ettiren tarafından ileri sürülecek tazminat talepleri, yolcu bileti olmayan kaçak olarak seyahat eden kişilerin talepleri, savaş, istila, ihtilal, ayaklanma ve bunların gerektirdiği inzibati ve askeri hareketler, grevlere, kavgalara katılma, yolcunun kendisini bile bile ağır tehlikeye maruz bırakacak hareketlerde bulunması, kaçınılamaz ve engellenmesi mümkün olmayan nitelikteki bir doğa olayından kaynaklanan tazminat talepleri, yolcu intiharı nedeniyle kişilerin başlarına gelebilecek zararlar ise sigorta kapsamı dışında kalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER