26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Dask Fay Hatları Tırı Osmaniye de

daskDoğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincini artırmaya yönelik projesi Fay Hatları Tırı, Osmaniye’yi ziyaret etti. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi Eğitmeni Rüya Seyhan, Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlikte, Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilen “Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma” projesi ile kent merkezinde 5 günlük uygulamalı eğitim verileceğini söyledi. Proje kapsamında 33 günde 35 bin kişiye ulaşmanın hedeflendiğini ifade eden Seyhan, şunları söyledi; “Osmaniye’deki kamu görevlilerine, öğrencilere ve halka depremi, depremden korunma yollarını ve zorunlu deprem sigortasını anlatacağız. Eğitimlere katılanlar Fay Hatları Tırındaki simülasyon sistemi sayesinde, deprem anını yaşayarak doğru davranış biçimlerini öğrenme fırsatı yakalıyor. Depreme hazırlık olarak öncelikle evlerin depreme dayanıklılığının kontrol ettirilmesi gerekiyor. Sağlam değilse dayanıklı hale getirtilerek eşyaların sabitlenmesi şart. Osmaniye birinci derecede deprem bölgesinde bulunuyor. Bu sebeple kentteki deprem bilincinin üst seviyede olması gerekir. Umarım burada yaptığımız çalışmadan mümkün olduğu kadar fazla insanımız faydalanır.”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Eğitmeni Jeoloji Mühendisi Derya Aydın da öğrencilere deprem tırında, meydana gelebilecek deprem esnasında neler yapmaları konusunda tatbiki bilgiler verdi.

Öğrencilerin, deprem tırında kurulan sistemde, 7.4 şiddetindeki sarsıntı esnasında heyecanlandıkları gözlendi. Etkinlik kapsamında, Türk Kızılay’ı Osmaniye Şubesi tarafından fotoğraf sergisi ve kan bağışı kampanyası da düzenlendi. haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER