24 Mayıs 2024, Cuma
spot_img

Cumhuriyet Üniversitesi'nde 'Sigortacılık Sistemi ve Beklentiler' paneli gerçekleştirildi

Doğan ŞENCumhuriyet Üniversitesi Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü tarafından Hüseyin Kaplan Konferans Salonunda Panel Yöneticiliğini Öğr.Gör. Fuat ÇAMLIBEL’in yaptığı “Sigortacılık Sistemi ve Beklentiler” konulu panele Koru Sigorta Genel Müdür Vekili Sayın Hüsamettin DOĞRAMACI ve Sigorta Acenteleri Derneği ( SAB ) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Doğan ŞEN panelist olarak katıldılar.

Sigorta Acenteleri Derneği ( SAB ) Yönetim Kurulu Üyelerinin de bulunduğu panele yoğun bir katılım vardı. Açılış konuşmalarının ardından ilk olarak sözü alan Sayın Hüsamettin DOĞRAMACI ‘Sigortacılıkta Yeni Bir Anlayış: Kooperatif Sigortacılığı’ konulu konuşmasında “ Sigorta sektöründe faaliyet bulunacak sigorta şirketleri Anonim Şirket ya da Kooperatif şirket şeklinde faaliyette bulunabileceklerine ve ülkemizde şuan da Koru Mütüel Sigorta bugün Türkiye’de faaliyet gösteren iki sigorta kooperatifinin birincisidir. Özellikle gelişmiş ülkelerde; verimli, kaliteli, rekabetçi, adil, sürdürülebilir ve yenilikçi bir üretim yapısının oluşturulması süreci kooperatifler sayesinde hız kazanmıştır. Geleneksel sigorta şirketlerinden riskin transferi söz konusu iken alternatif olarak kooperatif şirket şeklinde kurulan sigorta şirketlerinde riskin paylaşımının esas almaktadır. Kooperatif Sigortacılığının İşleyişinin ise; Kooperatif sigortacılığında; aynı veya benzer risklere sahip bireyler veya kurumlar bir araya gelip, kooperatifçilik kurallarına göre bir kooperatif kurarlar. Ülke yasalarına göre ortaklık sürecini ve şartlarını belirlerler. Eşit miktarda bir ortaklık payı (asgari 100 TL) ödeyerek bir sermaye oluştururlar. Daha sonra sigortacılık kurallarına göre poliçe düzenleme süreçlerini belirler, evrensel sigortacılık kurallarını uygulayarak poliçe düzenlerler ve risklerine göre belirlenen primlerini öderler. Hüsamettin DOĞRAMACIOrtaklardan birinin veya bir kaçının hasarı olduğunda, yine evrensel sigortacılık kurallarına göre tazminatlarını alırlar. Yılsonunda; toplanan ortaklık payları ve primlerden elde edilen gelirleri, ödedikleri hasar ve yaptıkları masrafları düştükten sonra, ya sermayelerine katarak daha da güçlenirler, ya da yine eşit olarak aralarında paylaşırlar. Ancak kooperatifin geliri giderinden az olursa, bu durumda zarara ortak olmanın bir sınırı vardır. Kooperatifin adının başındaki S.S. yani “Sınırlı Sorumlu” ifadesi bunun göstergesidir. Buna göre ortaklar, kooperatif borçlarına karşı sadece sermaye paylarının belirli bir oranı ile sorumlu olurlar. Sonuç olarak ise; Dünyanın en eski, en köklü bazı sigorta şirketlerinin Kooperatif şeklinde kurulmuş olmaları tesadüf değildir. Geçen yıllar, bu kurumların güvenilirlik, dayanışmacılık ve sürdürülebilirlik açısından ünlerine ün katmıştır. Gelişmiş batı ülkelerinde ve gelişmekte olan ekonomilerde kooperatif, mütüel ve tekafül şirketlerinin sayısının ve pazar paylarının artışı ülkemiz için ilham vericidir. Son 10 yılda ülkemizde katılım bankacılığındaki nitel ve nicel büyüme, kooperatif ve tekafül sigorta potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunun göstergesidir. Kooperatif Sigortacılığı modeli, Türkiye’de sigorta potansiyelini büyütmek ve sigortayı tabana yaymak için bir fırsattır. Ülkemizin zenginliği, risklerin çokluğu ve çeşitliliği, insanımızın girişimciliği, Türkiye’de yeni pek çok sigorta kooperatifinin kurulması için verimli bir zemin oluşturmaktadır” diye sözlerini tamamladı.

13052014a

İkinci panelist olan Sayın Doğan ŞEN ise yeni çıkan ‘Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’ konusunda yaptığı konuşmasında “ Öncelikle Cumhuriyet Üniversitesinde olmaktan büyük bir keyif aldığını ifade ederek, dünya da olduğu gibi ülkemizde de teknoloji, ticari hayat ve beklentiler çok hızla değişiyor. 2008 yılı gerçekleriyle hazırlanmış yönetmeliğimiz, hızla değişen koşullara cevap vermiyor, ihtiyacı karşılamak için sürekli yayınlanan genelgelerle yamalanıyor, sigorta sektöründe bir kaos oluşmasına neden oluyordu. 22 Nisan 2014 tarihinde yeni yayınlanan yönetmelik gereğince, Acenteler, sigorta şirketleri durumlarını 6 ay içinde yönetmelik hükümlerine uygun hale getireceklerdir. Bu Yönetmeliğin amacının, sigorta acenteliği faaliyetlerinin sigortacılık sektörüne olan güveni artırıcı biçimde sürdürülmesini ve sözleşme taraflarının hak ve menfaatlerinin korunmasını teminen acentelik sisteminin kurumsallaşmasının sağlanması, acentelik faaliyetlerinin çerçevesi ile bu faaliyetlere ilişkin temel ilkelerin belirlenmesidir. Sigorta acenteliğinin itibarlı, kazançlı, saygın bir meslek” olduğunu ifade ederek sözlerini “öğrencilere bizim için değerlisiniz, Yetişmiş, iyi eğitim görmüş insan kaynağına ihtiyacımız var, Teknolojiyi, dijitali iyi kullanan, yabancı dil bilenler, acımasız rekabet ortamında bir adım önde olacaktır , kendinizi yarınlara hazırlayın. Sizler yarınlarda kurulacak yeni nesil acenteler adaylarısınız. Her ne yaparsanız yapın, dürüst, erdemli, güvenilir, başkasına, emeğe saygı duyan kişiler olun, yolunuz açık olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Panelistlerinin konuşmalarından sonra soru – cevap kısmına geçilerek gelen sorular cevaplandı. Panelin sonunda Zara Veysel Dursun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Sayın Yrd.Doç.Dr. Arzu KOÇASLAN tarafından Panel Başkanına ve Panelistlere Plaket takdiminde bulunularak panel sonlandırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER