26 Şubat 2024, Pazartesi
spot_img

Çilekte sigorta süresi 1 yıla kadar uzadı

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, Aydın’da çilek için poliçe süresinin ilk kabul tarihinden itibaren açık alanlarda 293 gün, sera ve yüksek tünellerde ise bir yıl olduğunu açıkladı.

24072014aSultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, çilek üretimindeki tarım sigortası konusunda yaptığı açıklamada; sigorta süresinin açık alanlardaki üretimde 293 gün, sera ve yüksek tünel üretimlerde ise bir yıl olduğunu açıkladı. Tarhan yaptığı açıklamada, çilek üretiminde Türkiye üçüncüsü olan Aydın’da yaklaşık 13 bin dekar arazide üretim yapıldığını ve yılda yaklaşık 48 bin ton ürün elde edildiğini bildirdi.

Nisan-mayıs aylarında taze meyve ihracatında çileğin Aydın ilindeki en önemli ürün olduğunu kaydeden Tarhan, göreve geldikleri günden itibaren çilekte 180 gün olan sigorta süresinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Çileğin hasadına kadar devam eden üretim sürecinin 8-9 aya ulaştığını belirten Tarhan, mevcut sigorta süresi ile üretimin başı ya da sonunun sigorta kapsamı dışında kaldığını, bunun da üreticileri mağdur ettiğini söyledi.

Genel olarak serada ve yüksek tünellerde kasım-haziran aylarında, açık alanda ise mart-mayıs aylarında çilek hasadının yapıldığını anlatan Tarhan, girişimleri sonucu tarım sigortası süresinin uzatıldığını bildirerek, “Aydın’da çilek için poliçe süresi ilk kabul tarihinden itibaren açık alanlarda 293 gün, sera ve yüksek tünellerde ise bir yıl oldu. Böylelikle çilek üreticisinin mağduriyeti ortadan kalktı” dedi.

malatyaguncel.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER