26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Çanakçı: BES in meyveleri alınmaya başladı

besHazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, 5.İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı konuşmada, son 10 yıllık dönemde Türkiye’de tasarruf oranlarının çok düştüğünü, bunun da güçlü ekonomi politikalarından kaynaklandığını söyledi. Müsteşar Çanakçı, ekonomik büyümeyi sağlayabilmek için yurt içi tasarrufları artırmanın şart olduğuna işaret ederken bu konuda özellikle bireysel emeklilik sigortasına (BES) önem verdiklerini söyledi. BES’in meyvelerinin alınmaya başlandığını belirten Çanakçı, BES’te 2012’nin ilk 9 ayında 330 bin katılımcı varken bu yılın aynı ayında katılımcı sayısının 760 bine çıktığını, bugün itibariyle de 4 milyona ulaştığını söyledi.

Çanakçı, “Son 10 yılda istikrar arttı, reel faiz düştü, enflasyon düştü, belirsizlik azaldı, sosyal politikalar güçlendi. Tüm bunlar tasarrufların önemli ölçüde düşmesine neden oldu” dedi. Bu durumun ekonomiyi dış tasarruflara daha bağımlı hale getirdiğini belirten Çanakçı, Türkiye’de büyüme ile sermaye arasındaki katsayının emsal ülkelere oranla daha zayıf olduğuna işaret etti.

Uzun vade ile borçlanma
Önümüzdeki dönemde daha az borç daha fazla sermaye; daha az yabancı para daha çok TL; daha az kısa, daha çok uzun vade ile borçlanma hedefleri olduğunu anlatan Çanakçı, bu kapsamda uyguladıkları kira sertifikalarını borçlanma havuzunu çeşitlendirdiğini, sertifikaların yüzde 70’inin Ortadoğu ülkelerine gittiğini bildirdi. Çanakçı, kira sertifikalarını önümüzdeki dönemde sadece bütçe finansmanı için değil proje finansmanı için de kullanmayı planladıklarını belirtti.

Kamu açığı düşürülmeli
Çanakçı, hem özel sektör hem de kamu olarak tasarruf açığını düşürmenin şart olduğunu belirtirken 6-7 puanlık cari açığın 2 puanlık kısmının kamu yatırım tasarruf açığından kaynaklandığını bildirdi.  Erdoğan SÜZER / BUGÜN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER