25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Can Kantar: “Zorlu bir sene daha geride kalıyor”

Zorlu bir seneyi geride bırakıyoruz. Önce asrın felaketini yaşadık. Ardından diğer katastrofik olaylar ve yılın son aylarına doğru reasürans sorunu ile uğraştık. Gündemimizin en önemli yerini işgal etti. Önümüzdeki aylarda “reasürans bir problem mi ?”, yoksa “korkulacak kadar bir şey değilmiş, biz fazla mı abartmışız ?” Bunların cevabını göreceğiz.

Diğer taraftan sektör için en önemli olaylardan biri de elbette ki SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu‘nun görevinden ayrılması oldu. Devlet kurumlarında tabii ki süreklilik esastır. Altta kadrolar vardır, işler olduğu gibi devam eder, aksama olmaz. Fakat şu da bir gerçek ki böyle devlet kurumlarında da olsa sık değişimler üstelik bizim sektör gibi sürekli sorunlarla boğuştuğundan pek de iyi bir şey değil. Özellikle devletin finans sektörünü kontrol ettiği kurumlarda bu sık değişimler hiç olmazsa sektörü psikolojik etkisi oluyor. Uğraştığımız sorunların, karşı muhataplarına moral oluyor. Sektörden nemalanmaya çalışan kesimler eminim ki içinden “Yahu bunlar kendi içlerinde daha sorunlarını çözemiyor; 2-3 yılda otorite başkan değiştiriyor, bizimle mi uğraşacaklar?” diye geçiriyordur.

Sayın Eroğlu’na teşekkür ederiz

Nedeni nedir bilinmez ama, SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu‘nun sürpriz görevden ayrılışı sektörde bomba etkisi yaptı. Sayın Eroğlu ile sektörde bizim sevdiğimiz açık iletişim yaşanmıştı. Bizler gazeteci olarak mutluyduk, her zaman hızlı kendisine ulaşabileceğimizi ve doğru bilgileri alabileceğimizi bilmek bile bizim için önemliydi. Sayın Eroğlu‘nun bu iletişim anlayışını zaman zaman kendisi için sorun oluşturduğunu da gördük sonunda. Özetle Mehmet Akif Eroğlu, sektöre her kademede önemli katkılar yapmış biri olarak hafızalarımızda kalacaktır. Çok çalıştı, çok didindi. Sorunlara hızlı çözüm için yaklaştı kiminde başarılı oldu kimi için süre yetmedi. Ben Mehmet Akif Eroğlu‘na sektör adına teşekkür ediyorum. Yeni iş yaşamında kendisine mutluluklar diliyorum.

Sayın Menteş’e başarılar diliyoruz

Yeni SEDDK Başkanı Davut Menteş ile ayaküstü bir tanışıklığım var. Kendisini tanımıyorum. Çok ortak arkadaşım var. Onlardan edindiğim bilgiler ışığında, konuya hâkim, bilgili ve dürüst biri olduğunu biliyoruz. Ekibi de deneyimli belki ileriki günlerde SEDDK yöneticilerine yeni katılımlar da olabilir. Ve sektörün sorunlarına kaldığı yerden hızla katkı sağlayıp çözeceklerine inancımız sonsuz. Sayın Davut Menteş ve ekibine başarılar diliyorum.

Yıl bitiyor, bütün şirketler gelecek yılın belirsizliğini konuşuyor kendi içlerinde. Asgari ücret ne olacak? Seçim öncesi hükümetin izleyeceği ekonomik programlar nasıl olacak? ve asıl önemli olan seçim sonrası neler olacak? Bunlar merak konusu. Diğer taraftan finans piyasalarındaki son aylardaki istikrar ve yıl içerisindeki SEDDK’nın şirketlere sağladığı finansal avantajlar ile sektör yılı iyi kapatıyor görünebilir.

Bu kârlara aldanmamak gerek!

Açıklanan rakamlar iyi elbet, ama bu yalancı bahara kanmak da gelecek sene için sıkıntı olabilir. Bu rahatlama özellikle kaskoda ciddi kârlara neden oldu. Ve iddialara göre bu durum sektörde tekrar fiyatta rekabete yol açmış. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz ama, trafik sigortasını hiç konuşmuyorum bile ama yangın sigortalarındaki reasürans problemi, TSS’deki sürdürebilir olmayan işleyiş, sektörün önündeki en büyük sorun olarak masada duruyor.

Mutlaka okunmalı

Bu ay kapağımızda HDI Sigorta Genel Müdürü Firuzan İşcan yer alıyor. Güzel bir röportaj olduğunu düşünüyorum. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Sayın İşcan‘a yeni görevinde başarılar diliyorum. Hızlı başladı göreve, dağıtım kanallarının hepsine dokundu. Acente stratejileri konusunda HDI Sigorta özelinde değişim beklentisinin de boş olduğu görüldü. Büyük kurumlarda böyle sık yol ayrımları ve değişimler pek olmaz. Tabii ki her yöneticinin farklı stratejileri olacaktır. Bunun da şirketlerine etkisini hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER