13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Can Kantar: “TSS satışları iyi ama taraflar mutlu değil!”

Her şeyin başı sağlık… Bu bir gerçek. Sağlığımıza verdiğimiz önemin yanı sıra, Allah korusun bir sağlık sorunu yaşama ihtimaline karşılık güvencemizi almamız da şart. Devletimizin bize sunduğu imkânlar tabii ki var. Ama bunun yanında bir tık daha hızlı hizmet alabilmemiz için özel sağlık sigortası ayrı bir önem arz ediyor. Yani bir MR için ileri bir tarihe gün verilmesi de söz konusu. İşte tam bu sırada özel sağlık hizmetinden faydalanma ihtiyacı öne çıkıyor.

Bir sosyal güvenceniz varsa Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ile sağlığımızı güvenceye alabiliriz. TSS, SGK anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında Devletin ödediği kısmının dışında kalan ücreti karşılayan bir sigorta. A Plus hastanelerde geçerli değil elbet. Ama SGK ile anlaşmalı birçok sağlık kuruluşu var. TSS sahipleri bu hastanelerde fark ödemeden hizmet alabiliyor.

Bunun için yapılması gereken bir sigorta acentesine uğrayıp teklif almak. Sandığınız kadar pahalı olmadığını da göreceksiniz. Neye göre pahalı değil derseniz ise bunu şöyle açıklamak gerekir. Özel bir sağlık kurumunda muayene, ameliyat ve tetkiklerin fiyatlarını öğrendiğinizde sigortanın aslında ucuz olduğuna kanaat getireceksiniz.

Geçtiğimiz haftalarda sağlık ve sigorta yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıyı izledim. SASDER toplantısında Sağlık Bakanlığı nezdinde de katılım oldu. Burada taraflar TSS’yi masaya yatırdılar. Sürdürülebilir bir sistemin olabilmesi için sigortalının, özel hastanelerin, özel sigorta şirketlerinin mağdur olmadan bu sistemin nasıl devam ettirileceği tartışıldı. Toplantıda sigortalılar fiyatların yüksekliğinden, hastane ve sigorta şirketleri ise maliyetlerin yüksekliğinden şikâyetçi oldu.

Devletimizin bu sistemi destekleyerek daha geniş bir kitleye yaygınlaştırma konusunda çalışmalar yaptığı basına yansıdı. TSS sisteminde SGK, belirlediği SUT fiyatları ile maliyetin bir kısmına ortak oluyor. SUT fiyatlarının güncel olması ve yıl içerisinde SUT fiyatlarında değişiklik yapılmaması özellikle sigorta şirketlerinin dileği. Çünkü sigortacılar bir risk belirliyor ona göre primleri ayarlıyor. Bir yıl bunu uyguluyorlar. Sistemdeki bu gibi değişiklikler elbette sigorta şirketlerine maliyet olarak yansıyor. Özetle devletimiz TSS’yi desteklerse, prim fiyatları düşer, geniş kitlelere yayılır. Bunun paralelinde özel sağlık kuruluşları da yatırımlarını artırırlar. Evet tarafların devletten beklentileri bu yönde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER