20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Can Kantar: “Risk önleyici tedbirler!”

Sigorta şirketleri risk önleyici tedbirlerin alınmasını sigortalılara empoze etmeye çalışıyor ve “Risklere karşı önleminizi alın yine de başına bir şey gelirse biz buradayız” diyor. Fabrikan var fakat yangın önleyici tedbirleri almayacaksın, deponun çatısını kar ağırlığına yönelik dayanıklı hale getirmeyeceksin sonra da risk oluştuğunda “sigorta şirketi paramı ödesin” diyeceksin. Dünyada böyle bir uygulama yok. Bizde de bu algı değişiyor.

Diğer bir bakış açısı ise; “Bu kadar önlemi alacaksam neden sigorta yaptırayım?” Bu da yanlış bir düşünce. Birey olarak, kurumsal riskleri tespit edip bunlara yönelik önlemleri eksiksiz almamız gerekiyor. Bu risklerin tespit edilmesinde sigorta şirketlerinin kurumsal anlamda risk analiz uzmanları var. Bu kişiler ücretsiz olarak riski değerlendirip önlemleri sıralıyorlar. Bu önlemleri alamayan sigortalıların artık sigorta yaptırması da olanaksız hale geliyor. Önlemlerini zaten almış bir işletme ise sigorta teminatını hemen bulabiliyor. Üstelik aldığı önlemlerin kalitesinde diğerlerinden çok daha uygun fiyata sigorta yaptırabiliyor. Bireylerin riskleri için müracaat edecekleri en yakın kişiler ise sigorta acenteleri. Onlar da sigorta yaptıracaklara en iyi yönlendirmeyi yapacaklardır.

Gerisini sigortacılara bırakın!

Tüm bu önlemleri aldıktan sonra başınıza bir hasar gelmesi tabii ki mümkün. İşte o zaman sigorta şirketlerinin yanınızda olduğunu göreceksiniz. Mağduriyetinizin önlenip hasardan önceki durumunuza dönmenize yardımcı olacaktır. Siz birey olarak canınızı koruyun gerisini sigortacılara bırakın.

Önümüz bayram, öncelikle otomobiliniz ile bir seyahatiniz olacaksa, öncelikle trafik sigortanızın süresini kontrol edin. Bütçeniz elveriyorsa kaskonuzu yaptırın ve öyle yola çıkın derim. Şayet aracınız belirli bir yaşın üstündeyse bir serviste aracınızı küçük bir kontrol yaptırmanızda fayda var. Kazaların yüzde 80’i fren mekanizmalarındaki eksiklikten ve ömrünü yitirmiş lastiklerden kaynaklanıyor. Trafik kurallarına uymak, dikkatli araç kullanmak ise riskleri azaltacaktır. Tüm okurlarımın Kurban Bayramını şimdiden kutlarım. Kazasız bir bayram dilerim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER