15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Birlik Başkanı Ramazan Ülger: Vefat tazminatına standart geliyor

Ramazan Ülger (1)Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, Torba Kanun’da trafik sigortasına yeni düzenleme geldiğini ortaya koyarak, “Vefat tazminatına standart geliyor. Kişi, bize de gelse mahkemeye de gitse aynı parayı alacak” diye belirtti.

Hürriyet

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı ve Groupama Sigorta Genel Müdürü Ramazan Ülger, trafik sigortasında vefat tazminatına standart getirileceğini açıkladı. Ülger, yeni düzenlemenin Meclis gündeminde olan Torba Kanun’da yer aldığını ve kanunun çıkması ile trafik sigortasında yaşanan sorunların biteceğini belirtti.

TSB’nin yeni Başkanı Ülger, vefat ve sakatlık tazminatlarının sigortacılar açısından hesap edilemez hale geldiğini ortaya koyarak, “Kamunun belirlediği kriterlere göre hesap yapıp, tazminatları ödüyoruz. Fakat iş burada bitmiyor, sigortalı eksik aldığını söyleyerek, yargıya gidiyor” diye belirtti.

Ülger, hesap yönteminde sigortalı ile tam anlaşmaya varılamamasının temel arıza olduğunu, kaosun da buradan çıktığını ifade ederek, şunları belirtti:

“Bakıyorsunuz birileri tazminatı alıyor, peşinden az bulduğunu söyleyip, mahkemeye başvuruyor. O vakit da süreç 3-4 sene uzuyor ve mahkeme masrafları, gecikme faizi; öyle hal alıyor ki, hangi yerde duracağını bilmiyorsunuz. Kimileri de tazminatı almadan mahkemeye gidiyor. Amaç, değişik para alırım mantığı ile sigortalı yakınlarını ikna ediyorlar.”

police-sorgulama

MAHKEMEYE GEREK YOK

Ülger, mahkemeler sonucunda tazminat değişmese de her dosya için 3-5 bin lira masrafın bile maliyet oluşturduğuna değinerek, “15 milyon poliçe var ve her sene 5-10 bin ölümlü kaza yaşanmakda. Bu dosyalar kapanmayıp, 10 sene açık kalırsa bizler nasıl hesap yapabiliriz? Acı olan, bunu sigorta kuruluşu yapmakda gibi bir algı var. Biz de bundan sevinçli değiliz. Zarar ettiğimiz tek konu, trafik sigortası ve 10 senede 3 milyar TL’nin üzerinde zarar var. Bunun da bedelini tekrar son kullanıcı ödüyor” diye belirtti.

Ülger, Meclis’teki Torba Kanun’da, trafik sigortasında yaşana kaosu çözecek yasal düzenlemenin bulunduğuna dikkat çekerek, şu şekilde açıkladı: “Sorunun çözümü, yasal yapının oluşturulması. Vefat tazminatına, demek oluyor ki destekten yoksun kalma tazminatına, standart getirilmeli ki, kişi bize de gelse mahkemeye de gitse aynı parayı alsın. Bu düzenleme de Torba Kanun’da var. Orada, hesap yöntemini belirleme görevi, Hazine’ye veriliyor. Bugün yasal altyapı olmadığı için herkes kendine göre, değişik hesaplar yapmakda. Yeni düzenleme ile artık ülke genelinde standart olacak; biz ne ödeyeceğimizi, kişiler de ne alacağını bilecek, şeffaflık olacak ve mahkemelere ihtiyaç kalmayacak.”

Ülger, yasal düzenleme ile tazminata aracılık eden kişilere de ihtiyaç kalmayacağını ortaya koyarak, “Bugünkü kaos ortamında tazminata aracılık etmek için organize olmuş şirketler ya da kişiler var” diye belirtti.

trafik

Trafik primleri yüzde 7 arttı

Ramazan Ülger, trafik sigortasındaki prim artışlarına da değinerek, şunları belirtti: “Trafiğin dışındaki hiçbir sigortada primler artmıyor. Trafikte ise en yüksek artış, 2013’de oldu. Zira yıllardır zarar ediliyor. 2014’te geldiğimizde ise primler ortalama yüzde 7 arttı. Kimi meslekler var; taksi, dolmuş gibi, trafikte daha fazla kaza yapanlar. Bunların primleri arttı. Ama 15 milyon sigortalının primi artmış gibi bir algı yaratıldı. Bu doğru değil. Normal yürüyen bir sistemde kimsenin primi artmıyor, hatta enflasyon kadar bile artmıyor. Yılda 3-5 kez kaza yapan sigortalı ile 10 yıldır kaza yapmayana aynı primi vermek adil değil. Düzgün vasıta kullanan sürücülerin maliyeti düşüyor, kurallara uymayanların ise primleri artıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER